Facebook Fact Checkers są finansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów |$250 MLN

250 milionów dolarów dotacji na kierowanie mediami |„W czasie, gdy platforma mediów społecznościowych i jej twórca twierdzą, że są propagatorami wolności słowa i naukowej metody odkrywania prawdy, ta sprawa ujawnia coś przeciwnego: że są oni rzeczywiście cenzorami, przeciwnikami prawdziwej nauki i otwartej debaty.”

Organizacje zajmujące się weryfikacją faktów w mediach społecznościowych nie są niezależnymi organami ochrony zdrowia publicznego, za które się podają. Facebook Fact Checkers są finansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, która przekazała ponad 250 milionów dolarów dotacji na kierowanie mediami.

Facebook twierdzi, że w ramach zobowiązania do „walki z rozprzestrzenianiem się dezinformacji”, współpracuje z „niezależnymi, zewnętrznymi organizacjami weryfikującymi fakty”, przeglądając treści i podejmując działania przeciwko temu, co uznano za „wirusową dezinformację” lub fałszywe wiadomości.

Źródło: GreenMedInfo Autor:GreenMedInfo Research Group Przygotował: Kamil Osięglewski

Paradyzja Poleca:

Facebook zakazuje negowania holokaustu na wszystkich platformach

Dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg oznajmił, że kiedy post zostanie zidentyfikowany jako dezinformacja, zostaje oflagowany, co skutkuje tym, że użytkownicy nie klikają w niego w 95% przypadków.

„Niedawno przeanalizowałem prawie dwadzieścia tysięcy dotacji charytatywnych, które Fundacja Gatesa przekazała do końca czerwca i znalazłem ponad 250 milionów dolarów na dziennikarstwo”

Działania przedstawiane jako narzędzia ochrony opinii publicznej, sprowadzają się jednak do rażącej cenzury, która może łatwo wybić jedną agendę na listy najbardziej poczytnych, uciszając inne. Facebook ponownie twierdzi, że jest bezstronny, ale jak się okazuje kilku jego partnerów weryfikujących fakty otrzymuje fundusze od Fundacji Billa i Melindy Gatesów, co rodzi poważne pytania dotyczące konfliktu interesów.

Fundacja Gates Finansuje „Fact Checkerów”

Kto stoi za weryfikacją faktów na Facebooku? Africa Check to uruchomiona w 2018 organizacja weryfikująca fakty w pięciu krajach Afryki Subsaharyjskiej. W 2019 roku ogłosili, że zwiększają zasięg, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych wiadomości w 10 kolejnych językach, w tym suahili w Kenii, wolof w Senegalu i afrikaans w RPA.

Screenshot 2020 11 15 at 23.16.19
GatesFoundation.org

W sierpniu 2019 r.Gates Foundation zapłaciła firmie Africa Check 1 478 700 USD, by zwiększyć dokładność oświadczeń zdrowotnych składanych przez osoby publiczne i promować wykorzystanie popartych dowodami informacji przez media i inne podmioty w zakresie problemów rozwojowych. Dodatkową dotację w wysokości 445 760 USD wypłacono także Africa Check przez Gates Foundation w 2017 r.

Screenshot 2020 11 15 at 23.17.54
GatesFoundation.org

Jednak w Columbia Journalism Review dziennikarz Tim Schwab powiedział, że znalazł 16 przykładów, gdzie Africa Check wspierało, potwierdzając nieprawdę na korzyść Billa i Melindy Gates’ów i/lub ich fundacji.

Poynter Institute jest kolejnym beneficjentem Fundacji Gatesa, który otrzymał od Meliny i Billa Bates’ów w listopadzie 2015 r. dotację w wysokości 382 997 dolarów na „poprawę dokładności oświadczeń w światowych mediach związanych ze zdrowiem i rozwojem na świecie”.

Screenshot 2020 11 15 at 23.19.22
GatesFoundation.org

Międzynarodowa Sieć Weryfikacji Faktów (IFCN) Instytutu Poyntera certyfikuje organizacje Facebooka weryfikujące fakty, które muszą przestrzegać ich kodeksu zasad. Ponadto, dodając jeszcze jedną płaszczyznę konfliktu, Facebook jest również głównym darczyńcą Poyntera i zależnej od niego spółki PolitiFact.

Kodeks zasad IFCN:

Czy Bill Gates jest Władcą Marionetek w rękach mediów?

Bill Gates okazał się potężną postacią w dziedzinie zdrowia publicznego, mimo że nie posiada dyplomu medycznego. Oprócz tego, że jest głównym fundatorem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Fundacja Gates finansuje szereg głównych mediów, co daje potencjalnie niepokojący poziom kontroli nad wolną prasą.

Paradyzja poleca:

Bill Gates – poważny konflikt interesów. Wielowymiarowe powiązania Fundacji z producentami szczepionek przeciwko COVID19

Według Schwaba „Niedawno przeanalizowałem prawie dwadzieścia tysięcy dotacji charytatywnych, które Fundacja Gatesa przekazała do końca czerwca i znalazłem ponad 250 milionów dolarów na dziennikarstwo”. Odbiorcy grantów Gates Foundation to:

BBC, NBC, Al Jazeera, ProPublica, National Journal, The Guardian, Univision, Midium, Financial Times, The Atlantic, Texas Tribune, Gannett, Washington Monthly, Le Monde, The Center for Investigative Reporting

Pompowanie pieniędzy w media oznacza, że przychylna prasa jest czymś oczywistym, a internet jest zalewany tymi, które chwalą charytatywne przedsięwzięcia Fundacji Gatesa. Gannett’s USA Today to jeden z przykładów, który szybko obronił Gatesa przed krytyką, w tym twierdzeniami, że skorzystałby na lekarstwie remdesivir.

PolitiFact Instytutu Poyntera, kolejny partner Facebooka zajmujący się weryfikacją faktów,  również odrzucił twierdzenia, że fundacja Gatesa odniesie korzyści ze szczepionki COVID-19, stwierdzając: „Fałszywe twierdzenia dotyczące związku Fundacji Gatesa z nowym koronawirusem nie znają granic” i dodając, że takie „fałszywe wiadomości” w mediach społecznościowych byłyby „oznaczane jako część wysiłków Facebooka mających na celu zwalczanie fałszywych wiadomości i dezinformacji w jego aktualnościach”.

Jak daleko sięgają macki Gatesa w mediach, pozostaje zagadką, poinformował Schwab, ponieważ fundacja ujawnia tylko dotacje charytatywne, nie mówiąc nic o umowach na zlecenie.

WHO wplątała się w sieć wpływów Big Pharmy |Wikileaks: Zbiór Poufnych Dokumentów – Covid19

„W ten sam sposób, w jaki media informacyjne umożliwiły Gatesowi wielki wpływ na rzeczywistość podczas pandemii, fundacja od dawna wykorzystuje swoje darowizny charytatywne do kształtowania publicznego dyskursu na temat wszystkiego, od zdrowia na świecie, przez edukację, po rolnictwo. Był to poziom wpływu, dzięki któremu Bill Gates wylądował na liście najpotężniejszych ludzi na świecie według Forbesa”- napisał Schwab.

Facebook pozwany za cenzurę

W pozwie wniesionym przeciwko Facebookowi, Zuckerbergowi i organizacjom weryfikującym fakty Science Feedback, Poynter Institute i jego spółce Politifact, organizacja non-profit Children’s Health Defense (CHD) twierdzi, że Facebook ocenzurował udostępniane przez nią informacje dotyczące bezpieczeństwa szczepionek i problemów zdrowotnych związanych z 5G.

W swoim pozwie porównali Facebooka do pras drukarskich XVII-wiecznej Anglii, za pośrednictwem których rząd kontrolował wolność słowa. Twierdzą, że podmioty rządowe, a mianowicie Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz WHO, aktywnie współpracowały z Facebookiem, aby cenzurować przemówienie CHD krytyczne wobec polityki rządu.

W odniesieniu do Facebooka i Zuckerberga w pozwie zarzucono: „W czasie, gdy platforma mediów społecznościowych i jej twórca twierdzą, że są propagatorami wolności słowa i naukowej metody odkrywania prawdy, ta sprawa ujawnia coś przeciwnego: że są oni rzeczywiście cenzorami, przeciwnikami prawdziwej nauki i otwartej debaty.”

Ponieważ granica między prawdziwymi, a fałszywymi wiadomościami staje się coraz bardziej niewidoczna, a być może celowo, zaciera się, w swoim własnym poszukiwaniu prawdy wyjdź poza główny nurt i pieczęć aprobaty mediów społecznościowych. Włącz niezależne myślenie.

Leave a Reply