Facebook zapowiada cenzurę wpisów na temat szczepionek przeciw Covid-19

Publikowane na Facebooku posty dotyczące szczepionek przeciwko Covid-19 będą opatrywane komentarzami i przekierowaniami na strony z „rzetelnymi” informacjami - poinformował w poniedziałek koncern. To część szerszej kampanii Facebooka przeciwko „dezinformacji” dotyczącej Covid-19.

Publikowane na Facebooku posty dotyczące szczepionek przeciwko Covid-19 będą opatrywane komentarzami i przekierowaniami na strony z „rzetelnymi” informacjami – poinformował w poniedziałek koncern. To część szerszej kampanii Facebooka przeciwko „dezinformacji” dotyczącej Covid-19.

Do postów podważających bezpieczeństwo szczepionek będzie dodawany komentarz przypominający, że przed zatwierdzeniem tych preparatów badane jest ich bezpieczeństwo i efektywność – podaje przykład Facebook. Komunikaty mają się opierać na wiarygodnych informacjach pochodzących od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Na razie przygotowane są komentarze m.in. w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, arabskim i portugalskim, a stopniowo dodawane będą kolejne wersje językowe. Docelowo wszystkie posty poruszające temat szczepionek mają odsyłać do umieszczonego na Facebooku centrum informacji na temat Covid-19, a także być opatrywane dodatkowymi informacjami dotyczącymi szczegółowych zagadnień związanych ze szczepieniami – czytamy w poniedziałkowym komunikacie firmy.

Facebook i należący do tej samej firmy Instagram były ostatnio często krytykowane za pozwalanie na szerzenie „dezinformacji” i „teorii spiskowych” na temat szczepionek – przypomina agencja Reutera. Chociaż serwisy niedawno zaostrzyły swoje zasady bezpieczeństwa, nadal istnieją tam duże i łatwe do znalezienia konta, strony i grupy przekazujące fałszywe informacje o szczepionkach – pisze Reuters.

„Najlepszą rzeczą jaką można zrobić, by walczyć z tym problemem, to przekazywać z pomocą ekspertów medycznych wiarygodne informacje w pomocny sposób” – wyjaśnia jeden z dyrektorów Facebooka, Chris Cox.

W komunikacie przekazano, że na Instagramie zostanie utworzone centrum informacji na temat Covid-19 analogicznie do tego działającego na Facebooku. Dodatkowo koncern będzie promował posty z informacjami pochodzącymi ze sprawdzonych źródeł i ograniczał zasięg treści uznanych za dezinformacyjne.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił ponadto wprowadzenie w serwisie nowej funkcji, która pozwoli mieszkańcom USA skontaktować się z najbliższym punktem szczepień, sprawdzić termin i zarejestrować się na zastrzyk.

Facebook będzie cenzurować wypowiedzi, mimo że sam szef koncernu Mark Zuckerberg kwestionuje skuteczność szczepień, o czym pisaliśmy niedawno na naszych łamach.

Mark Zuckerberg kwestionuje szczepienia przeciw COVID-19, ale nie pozwala na to zwykłym użytkownikom Facebooka

Leave a Reply