Europosłowie sprawdzą, czy na ich telefonach był zainstalowany Pegasus

Parlament Europejski na wniosek przewodniczącej Roberty Metsoli uruchamia dla europosłów możliwość sprawdzenia, czy na ich telefonach komórkowych było zainstalowane oprogramowanie szpiegujące Pegasus.

Parlament Europejski, Bruksela, Fot. PAP/Abaca/Monasse Thierry/ANDBZ
Parlament Europejski, Bruksela, Fot. PAP/Abaca/Monasse Thierry/ANDBZ

Parlament Europejski na wniosek przewodniczącej Roberty Metsoli uruchamia dla europosłów możliwość sprawdzenia, czy na ich telefonach komórkowych było zainstalowane oprogramowanie szpiegujące Pegasus.

Weryfikacja będzie prowadzona w obecności właściciela telefonu komórkowego w Brukseli lub w Strasburgu, w biurze informatyki europarlamentu lub w biurze europosła.

W mailu służby przekazały, że czas trwania wstępnej analizy zależy od ilości danych zapisanych w telefonie i zajmuje co najmniej 30 minut, a w zależności od wyniku może następnie być przeprowadzona szczegółowa analiza bezpieczeństwa.

Każdy europoseł, który będzie chciał dokonać takiej weryfikacji, będzie musiał zgłosić się do służb informatycznych PE.

We wtorek w Brukseli odbyło się pierwsze posiedzenie nowej komisji śledczej ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących. Wybrano na nim przewodniczącego, Jeroena Lenaersa (Europejska Partia Ludowa). Trzema wiceprzewodniczącymi zostali: Sandor Ronai (Socjaliści i Demokraci), Diana Riba i Giner (Zieloni) oraz Moritz Koerner (Odnowić Europę).

Na pierwszym posiedzeniu nowej komisji śledczej PE ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących wybrano przewodniczącego i trzech wiceprzewodniczących.

Posiedzenie inauguracyjne nowej komisji w Parlamencie Europejskim, której zadaniem jest zbadanie sprawy stosowania oprogramowania Pegasus i innych programów szpiegowskich, odbyło się 19 kwietnia.

Posłowie wybrali eurodeputowanych, którzy będą kierować pracami komisji. Będą to: europoseł Jeroen Lenaers (EPL, Holandia), jako przewodniczący, a także trzech wiceprzewodniczących: Sándor Rónai (S&D, Węgry), Diana Riba i Giner (Zieloni, Hiszpania) oraz Moritz Körner (Renew, Niemcy).

Podczas pierwszego spotkania posłowie wysłuchali także ekspertów, którzy przedstawili wyniki swoich badań nad Pegasusem i innymi odpowiednikami oprogramowania szpiegującego. Byli nimi: Laurent Richard i Sandrine Rigaud z organizacji non-profit Forbidden Stories, John Scott-Railton z Citizen Lab oraz Donncha Ó Cearbhail z Amnesty International.

„Widzieliśmy wiele przypadków, w których niewinni ludzie, tacy jak dziennikarze i prawnicy, byli celem ataków oprogramowania szpiegującego, i jest to ogromny problem dla demokracji i praworządności. Będziemy teraz zbierać informacje o stosowaniu Pegasusa i innych podobnych programów, a następnie przekształcimy te ustalenia w użyteczne zalecenia” – powiedział nowo wybrany przewodniczący komisji Jeroen Lenaers.

Jak podkreśla Parlament Europejski, w związku z domniemanym wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego do inwigilacji Pegasus przeciwko dziennikarzom, politykom, funkcjonariuszom organów ścigania, dyplomatom, prawnikom, przedsiębiorcom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i innym obywatelom, europosłowie podjęli w marcu decyzję o powołaniu nowej komisji śledczej. Zadaniem komisji będzie zbadanie kwestii wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegowskich do inwigilacji oraz tego, czy ich stosowanie nie naruszyło prawa UE i praw podstawowych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie końcowe po 12 miesiącach.

Leave a Reply