Eurokomuna: Samodzielnie przeprowadzone testy na Covid-19 nie będą uprawniać do podróży

Samodzielnie przeprowadzone testy na Covid-19 nie będą uprawniać do podróży - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand.

Samodzielnie przeprowadzone testy na Covid-19 nie będą uprawniać do podróży – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand.

„Wynik testu będzie, co do zasady, jedną z opcji w Zielonym Certyfikacie Cyfrowym (dokumencie, który ma umożliwiać podróże w ramach UE). Należy jednak zapewnić, że informacja o przeprowadzeniu takiego testu jest wiarygodna. Dlatego wyniki samodzielnie przeprowadzonego testu nie będą mogły zostać zawarte w Zielonym Certyfikacie” – tłumaczył Wigand.

Pod koniec marca Parlament Europejski postanowił przyspieszyć procedurę zatwierdzenia „Zielonego Certyfikatu Cyfrowego”, czyli zaświadczenia, które ma pozwolić na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii. PE planuje zakończyć proces w czerwcu.

Unia Europejska coraz bliżej paszportów szczepionkowych

Paszport szczepień ma zawierać informacje o tym, czy podróżny został zaszczepiony przeciwko Covid-19, czy w ostatnim czasie otrzymał negatywny wynik testu na obecność wirusa lub informację o obecności przeciwciał.

UK: Ponad 70 posłów zaczyna kampanię przeciw paszportom szczepionkowym

Leave a Reply