
Estońska Komisja do Spraw Pochówków Wojennych podjęła decyzję o przeniesieniu 22 zbiorowych mogił żołnierzy sowieckich; zmianie ulegnie symbolika na nagrobkach, kojarząca się z sowiecką okupacją – poinformował publiczny estoński nadawca radiowo-telewizyjny ERR.
Decyzja taka została podjęta z myślą o przeniesieniu ich w miejsca, które są postrzegane jako bardziej odpowiednie ze względu na obecną sytuację polityczną, spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę.
Ekshumacjami zbiorowych miejsc pochówku zajmuje się państwowe Muzeum Wojny. Pięć z nich zostało już ekshumowanych, 17 czeka na swoją kolej. W jednym z nich, w mieście Otepaa nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich. W pozostałych znalezione kości zostały przeniesione na miejscowe cmentarze – napisał ERR.
W Estonii jest około 130 zbiorowych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej z czasów II wojny światowej. To, czy powinny znajdować się w miejscach, w których są obecnie, ocenia działająca przy estońskim Ministerstwie Obrony Komisja do Spraw Pochówków Wojennych.
“Nieodpowiednie miejsca dla zbiorowych mogił, to przede wszystkim te, które można znaleźć w parkach, na terenach zielonych, na placach miejskich i w miejscach gęsto zaludnionych. W miejscach, w których przebywa dużo ludzi i gdzie nieuzasadnione jest, aby szczątki ludzkie były pochowane poza cmentarzami” – powiedział ERR Hellar Lill, dyrektor Muzeum Wojny.
Spośród zbiorowych mogił, które czeka w najbliższym czasie ekshumacja, największa znajduje się w parku Raadi w mieście Tartu, gdzie pochowanych jest około 250 osób. Ich szczątki zostaną przeniesione w inne miejsce wraz z poświęconym im pomnikiem.
Dyrektor Lill stwierdził, że przeniesienie wszystkich szczątków sowieckich żołnierzy pochowanych w Estonii może zająć wiele lat, jednak do końca bieżącego roku planowana jest zmiana symboliki na nagrobkach; w miejsce sowieckiej, okupacyjnej, ma się pojawić neutralna. W tym celu do końca ma zostać stworzony projekt takiej symboliki.
Doradca ds. komunikacji strategicznej w kancelarii rządu Estonii Priit Talv oznajmił, że komisja naniosła na mapę 200 obiektów z symboliką sowieckiej władzy okupacyjnej, z których większość związana jest z miejscami pochówków. “Jednak wciąż nanosimy nowe. Nadal nie mamy pełnego obrazu tego, czy jest ich 200, 300 czy 400” – dodał Talv.
16 sierpnia premier Estonii Kaja Kallas poinformowała, że rząd Estonii zdecydował o usunięciu sowieckich pomników z przestrzeni publicznej w całym kraju, ponieważ „jako symbole represji i sowieckiej okupacji pomniki sowieckie stały się źródłem wzrastających napięć”. Tego samego dnia usunięto pomnik sowieckiego czołgu T-34 z miasta Narwa we wschodniej części kraju, zamieszkanego w większości przez ludność rosyjskojęzyczną.