Ekstradycja Juliana Assange’a z UK do USA już niebawem! Twórca Wikileaks będzie sądzony w kraju, którego zbrodnie ujawnił

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł 10 grudnia, że ​​Julian Assange może zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć przed sądem za szpiegostwo.

Ekstradycja Juliana Assange’a z UK do USA już niebawem! Twórca Wikileaks będzie sądzony w kraju, którego zbrodnie ujawnił

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł 10 grudnia, że ​​Julian Assange może zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć przed sądem za szpiegostwo.

Ekstradycja Assange’a może dojść do skutku. Sąd najwyższy wydał wyrok w sprawie jednego z największych piewców prawdy odnośnie poczynań rządu Stanów Zjednoczonych.

Na początku tego roku orzeczenie sądu niższej instancji, które zablokowało jego ekstradycję ze względu na argumenty obrony dotyczące zdrowia psychicznego Assange’a zostało obalone przez sąd wyższej instancji.

Lider Pink Floyd w odpowiedzi na propozycję Marka Zuckenberga: “Pier*ol się! Za żadne, kur*a, skarby!” [VIDEO]

Dwóch brytyjskich sędziów zezwoliło na ekstradycję po tym, jak rząd USA zapewnił, że Assange nie będzie źle traktowany.

Lord Burnett, przewodniczący Sądu Najwyższego i Lord Justice Holroyd oddalili argument, że życie Assange’a jest zagrożone w Stanach Zjednoczonych na tej podstawie, że rząd amerykański zapewnił, że nie zostanie umieszczony w więzieniu o zaostrzonym rygorze, ani osaczony w odosobnieniu, a także gwarantujący, że założyciel WikiLeaks będzie mógł odbyć karę w swoim rodzinnym kraju, Australii.

Jeśli jednak zostanie osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze lub możliwym odosobnieniu jako formie kary, może popełnić samobójstwo.

Według Daily Mail, wyjaśniając orzeczenie, Lord Burnett powiedział – To ryzyko jest w naszej ocenie wykluczone przez oferowane zapewnienia. Wynika z tego, że jesteśmy usatysfakcjonowani, że gdyby zapewnienia były przed sędzią, odpowiedziałaby na odnośne pytanie inaczej.

Wyrok zostanie wysłany do sekretarz spraw wewnętrznych, Priti Patel, która będzie miała ostatnie słowo w podjęciu decyzji o ekstradycji Juliana.

Jego adwokat, dr Stella Morris, która również ma z nim dwoje dzieci, powiedziała, że ​​odwoła się od decyzji do ostatniej instancji i skrytykowała decyzję sądu, powtarzając obawy, że piewca prawdy odbierze sobie życie w ramach umowy w Stanach Zjednoczonych.

Apelujemy od tej decyzji w najbliższym możliwym momencie – powiedziała pani Morris. – Jak to może być sprawiedliwe, jak może być słuszne, jak to możliwe, aby dokonać ekstradycji Juliana do tego samego kraju, który planował go zabić?

Chcę podkreślić, że Sąd Najwyższy zaakceptował wszystkie dowody medyczne i wnioski sędziego, że ekstradycja Juliana i umieszczenie go w ekstremalnych warunkach izolacji skłoni go do odebrania sobie życia, a ekstradycja jest opresyjna – dodała Morris.

Obrońcy założyciela WikiLeaks twierdzą, że jego sprawa jest zagrożona wolnością prasy, ponieważ uważają, że informacje opublikowane przez Assange demaskują CIA i jej tajne operacje, w których ludzie są zabijani do woli bez procesu i ujawniają zbrodnie wojenne USA.

Ale rząd USA oskarża go o szpiegostwo i narażanie życia wielu ludzi poprzez ujawnianie tajemnic wojskowych.

W 2010 r. Wikileaks opublikowała ponad pół miliona tajnych akt wojskowych szczegółowo opisujących kampanie w wojnie z Irakiem i Afganistanem, a także wideo przedstawiające helikopter Apache strzelający i zabijający tuzin cywilów w Bagdadzie.

Spiskował on z byłym oficerem wywiadu wojskowego, Bradleyem Manningiem (później Chelsea Manning), który ukradł informacje z baz danych armii za pomocą fałszywej płyty CD Lady Gagi, aby uzyskać tajne akta wojskowe.

Obama ułaskawił Manninga, który został ostatecznie zwolniony w marcu 2020 r.

W 2012 roku, aby uniknąć oskarżenia w Stanach Zjednoczonych, Assange szukał i uzyskał azyl polityczny w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywał do 2019 roku, kiedy to został przewieziony do brytyjskiego więzienia za naruszenie warunków zwolnienia warunkowego.

Sąd w Ekwadorze odebrał Assange’owi obywatelstwo tego kraju

W 2019 roku zespół prawników Assange’a poprosił byłego prezydenta Trumpa o ujawnienie zarzutów przeciwko niemu, ale Trump nie zaangażował się.

W zeszłym roku wielka ława przysięgłych USA uznała Assange’a za winnego 17 zarzutów szpiegostwa i chociaż obrona twierdzi, że wyrok skazałby go na ponad 170 lat więzienia, rząd USA zapewnił, że nie będzie to więcej niż sześć lat.

Sprawa Assange’a jest bardzo podobna do Edwarda Snowden’a, byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Snowen opublikował tajne informacje o programach inwigilacyjnych wykorzystywanych przez rząd USA do monitorowania zwykłych obywateli, poddając w wątpliwość zakres, w jakim gwarantowana jest prywatność ludzi.

W przeciwieństwie do Assange’a Snowden szukał azylu politycznego w Rosji, gdzie obecnie mieszka, i ze względu na wrogość między dwoma narodami jest mało prawdopodobne, aby został poddany ekstradycji.

Leave a Reply