Eksplozja w fabryce materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie. Trwają poszukiwania dwóch pracowników

W poniedziałek późnym popołudniem doszło do silnego wybuchu w wytwarzającym materiały wybuchowe zakładzie Nitroerg w Krupskim Młynie (Śląskie). Poszukiwani są dwaj pracownicy. Do eksplozji doszło podczas procesu technologicznego mieszania 800 kg nitrogliceryny - wynika z informacji straży pożarnej.

Eksplozja w fabryce materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie. Trwają poszukiwania dwóch pracowników

W poniedziałek późnym popołudniem doszło do silnego wybuchu w wytwarzającym materiały wybuchowe zakładzie Nitroerg w Krupskim Młynie (Śląskie). Poszukiwani są dwaj pracownicy. Do eksplozji doszło podczas procesu technologicznego mieszania 800 kg nitrogliceryny – wynika z informacji straży pożarnej.

“W wyniku zdarzenia jeden budynek uległ zniszczeniu, pozostają pojedyncze ogniska pożaru (…). Prowadzone są poszukiwania dwóch pracowników, którzy nie zgłosili się w punkcie zbiórki” – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Rzecznik firmy Krzysztof Maciejczyk poinformował, że przyczyny i okoliczności eksplozji wyjaśni specjalna komisja, powoływana obecnie przez zarząd spółki. 

“Komisja wyjaśniająca przyczyny i okoliczności wypadku zostanie powołana w najbliższych godzinach. W jej skład wejdą zarówno eksperci w zakresie technologii związanej z wytwarzaniem materiałów wybuchowych, jak i specjaliści z zakresu bezpieczeństwa pracy” – zaznaczył rzecznik.

Firma nie udziela obecnie informacji na temat zaginionych pracowników ani charakteru wykonywanych przez nich czynności. “W pierwszej kolejności musimy powiadomić rodziny zaginionych pracowników o tym, iż właśnie oni są obecnie poszukiwani” – wyjaśnił Maciejczyk.

Dwaj pracownicy zakładu zaginieni. Rozpoczęły się poszukiwania

Wybuch w zakładzie był słyszalny w odległości wielu kilometrów od fabryki. Jak podała wcześniej straż pożarna, do niekontrolowanej detonacji doszło w poniedziałek ok. 17.15 podczas procesu technologicznego mieszania 800 kg nitrogliceryny. Zniszczony został jeden z budynków produkcyjnych. Rozpoczęły się poszukiwania dwóch pracowników, którzy po wybuchu nie zgłosili się w punkcie zbiórki.

Do akcji ratunkowej po wypadku skierowano ok. 30 zastępów strażackich, m.in. grupę poszukiwawczą z psami szkolonymi do odnajdowania ludzi.Zakład w Krupskim Młynie zajmuje rozległy, ok. 200-hektarowy teren. Przedstawiciele firmy podkreślają, że nie ma żadnego zagrożenia dla obiektów znajdujących się w sąsiedztwie zakładu ani okolicznych mieszkańców. Niewielkie ogniska pożaru po eksplozji zostały opanowane.

Należący do Grupy KGHM Nitroerg to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów materiałów wybuchowych oraz systemów inicjowania do użytku cywilnego. Firma wytwarza m.in materiały wybuchowe emulsyjne, nitroglicerynowe i amonowo-saletrzane, nieelektryczne systemy inicjowania i zapalniki elektryczne. W przeszłości w zakładach spółki dochodziło już do wypadków, także śmiertelnych.

Leave a Reply