Ekspert: Rosja chce grać z Zachodem w „pacyfikację agresora”

Rosja chce grać z Zachodem w "pacyfikację agresora" - mówi ukraiński politolog Jewhen Mahda. Jeśli NATO czy USA zgodzą się na choć jedną z wysuniętych przez Rosję propozycji, odniosą bardzo poważną porażkę - uważa ekspert.

Ekspert: Rosja chce grać z Zachodem w

Rosja chce grać z Zachodem w „pacyfikację agresora” – mówi ukraiński politolog Jewhen Mahda. Jeśli NATO czy USA zgodzą się na choć jedną z wysuniętych przez Rosję propozycji, odniosą bardzo poważną porażkę – uważa ekspert.

Mahda, dyrektor Instytutu Polityki Światowej w Kijowie, ocenia, że w tle przyszłotygodniowych konsultacji Rosji z USA, NATO i OBWE trwać będzie „informacyjna histeria”. „Z jednej strony Rosja będzie opowiadać wszystkim, że nikt nie chce jej słuchać, a z drugiej – będzie rozpowszechniać dezinformację dotyczącą tego, że Zachód godzi się na jej warunki” – twierdzi Mahda.

Jak dodaje, „tak czy inaczej, jest to pierwszy etap negocjacji, w ramach których nie będzie szybkich decyzji, bo stanowiska i interesy stron są sobie dalekie”. Politolog utrzymuje, że Rosja spieszy się z prowadzeniem negocjacji, bo w kraju mogą być jakieś nieznane szerokiej opinii publicznej problemy, które chce prędko rozwiązać.

Zwraca przy tym uwagę na kontekst gazociągu Nord Stream 2. „Nie mogę sobie wyobrazić jak w tym samym czasie mogą odbywać się uruchomienie Nord Stream 2 i wojskowe działania przeciwko Ukrainie. Jak jakiś europejski polityk w takiej sytuacji może spojrzeć w oczy nawet nie Ukraińcom, ale swoim wyborcom?” – zastanawia się kijowski rozmówca PAP.

W jego opinii celem Rosji nie jest wojskowa interwencja na szeroką skalę na Ukrainie, gdyż wiązałaby się ona ze zbyt wysoką ceną – stratami ludzkimi czy możliwymi sankcjami ekonomicznymi. Jest ona natomiast bardziej zainteresowana rozbiciem Ukrainy od wewnątrz i zmianą sytuacji w taki sposób, aby wrócić do grupy państw, „z którymi inni się liczą”.

Polityczne ustępstwa

Według eksperta Rosja chce zmusić Kijów do pewnych politycznych ustępstw i do dostosowania się do jej życzeń. Chce też, by Ukraina stała się „wygodniejszą” rozmówczynią dla Federacji Rosyjskiej – dodaje.

Mahda wyklucza rosyjski blitzkrieg na Ukrainie. Jak wskazuje, po pierwsze ukraińska armia stała się silniejsza i ma mocne poparcie społeczne. Po drugie, Rosja nie może bezkarnie przeprowadzić masowej operacji wojskowej na Ukrainie. Ewentualne działania mogą być prowadzone – według niego – w Donbasie i na południu kraju. Jak zaznacza, Moskwa może chcieć odciąć Ukrainę od portów na Morzu Czarnym i Azowskim. Taka próba miała już miejsce w 2014 r. i taki scenariusz pozwoliłby mówić o gospodarczym upadku Ukrainy – wskazuje. Zwraca przy tym uwagę, że nie można zapominać o tym, iż rosyjska agresja trwa od 2014 r.

Władimir Putin chce, by „zagrano z nim w pacyfikację agresora” – mówi ekspert. Jego zdaniem, rosyjski prezydent potrafi manipulować historycznymi wydarzeniami, „chce doprowadzić do nowego Monachium i chce, by kraje Zachodu przekształciły Ukrainę w Czechosłowację końca lat 30. i by w taki sposób Ukraina skapitulowała”.

Jeśli NATO, USA zgodzą się choć na jeden punkt wysuniętych przez Rosję propozycji, odniosą bardzo poważną porażkę – ostrzega ekspert. „W taki sposób zniszczą sens istnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego, a to nie doprowadzi do niczego dobrego” – podkreśla. Jak dodaje politolog, „Rosja już dawno pokazała całemu światu, że w jej przypadku taktyka pacyfikacji ma odwrotny efekt”.

Wojna w Gruzji

Nieukarane w 2008 roku zło – wojna w Gruzji – doprowadziło do wydarzeń z roku 2014 r. i lat następnych, czyli aneksji Krymu i wojny w Donbasie – kontynuuje rozmówca PAP. „Dziwię się, że wielu europejskich polityków tego nie rozumie. Dziwię się, że wielu europejskich polityków nie rozumie też, że za kryzysem migracyjnym na granicach Białorusi z Polską i Litwą stoi nie Łukaszenka, tylko Putin” – podkreśla. Niemówienie o tym sprawia, że Rosja czuje się bezkarna – sądzi politolog.

W ocenie Mahdy członkostwo w NATO pozwoliłoby Ukrainie na wygraną z Rosji w wojnie hybrydowej. „Nie widzę innej możliwości wygrania tej niewypowiedzianej publicznie wojny” – wskazuje.

Politolog wyraża przekonanie, że Polska, która 1 stycznia przejęła przewodnictwo w OBWE, będzie zajmować się sprawami ukraińskimi. „Nie mam wątpliwości, że Polska będzie podejmować kwestie ukraińskie. Ale w OBWE niemożliwe jest uchwalenie decyzji bez udziału Rosji i jej satelitów” – zaznacza.

Trójkąt Lubelski

Mahda przypomina też o niedawnym spotkaniu prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego – Polski, Litwy, Ukrainy – Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy i Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie, które, jak ocenia, miało „pozytywne znaczenie, gdyż potwierdziło żywotność tego projektu”.

Zagrożenie ze strony Rosji, to nie jedyne wyzwanie, z jakim będzie się mierzyć w 2022 roku Ukraina. Mahda zwraca także uwagę na trudności w dziedzinie energetycznej – problemy z dostawami gazu i węgla. W jego ocenie Moskwa będzie też robić wszystko, by rozchwiać ukraińskie władze od środka.

Leave a Reply