„Ekspert” chce podawać szprycę przeciw COVID-19 kobietom w ciąży mimo ryzyka.

Czy już niedługo ciężarne Polki będą szczepione na COVID-19? Polscy ginekolodzy najprawdopodobniej zarekomendują to rządowi – mimo tego, że potwierdzają, iż szczepienie ciężarnych niesie ze sobą pewne ryzyko.

Czy już niedługo ciężarne Polki będą szczepione na COVID-19? Polscy ginekolodzy najprawdopodobniej zarekomendują to rządowi – mimo tego, że potwierdzają, iż szczepienie ciężarnych niesie ze sobą pewne ryzyko.

„Korzyści przewyższają niebezpieczeństwa”

Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i szef Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusz Zimmer ocenił, że korzyści ze szczepienia kobiet w ciąży zdecydowanie przewyższają niebezpieczeństwa i ryzyko zachorowania i możliwości ciężkiego przebiegu choroby.

– COVID-19 u kobiet w ciąży jest równie ciężką, makabrycznie ciężko przebiegającą chorobą. Więc na pytanie, czy szczepimy, odpowiadamy: tak. Drugie pytanie brzmi, jakie są kryteria i przeciwwskazania dla kobiet w ciąży. Głównie chodzi o tzw. chorobę zakrzepową – powiedział prof. Zimmer.

Dodał, że kierowane przez niego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w najbliższych dniach ogłosi stanowisko w tej sprawie i zawrze w nim wytyczne i rekomendacje w sprawie szczepienia kobiet w ciąży.

– Po naszych ponad rocznych obserwacjach i doświadczeniach wynika, że COVID to głównie dwa obszary zajęte w organizmie. To obszar płucny, który głównie zagraża życiu, bo doprowadza do niewydolności oddechowej. No i drugi obszar krzepliwości krwi, który doprowadza do zakrzepic, do zakrzepów. I tego się boimy również u kobiet w ciąży –powiedział prof. Zimmer.

Pfizer rozpocznie testy szczepionki na kobietach w ciąży

Już sama ciąża powoduje nadkrzepliwość

Wyjaśnił, że ciąża to taki stan, który sam w sobie powoduje nadkrzepliwość krwi.

– Dlatego wprowadzenie kolejnego czynnika, który być może jest również czynnikiem zwiększającym krzepliwość, musi być bardzo roztropnie traktowany. Ale jeszcze raz podkreślę: ryzyko zachorowania jest zdecydowanie gorsze niż ewentualnie jeden na milion przypadków powikłań pozakrzepowych w przypadku jakichś szczepień i to też nie wszystkimi szczepionkami – powiedział ekspert.

– Tak więc analizując wszystkie za i przeciw, zdecydowanie zalecamy, polecamy po weryfikacji lekarskiej szczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19 – podkreślił prof. Zimmer.

Ciężarna Doktor Namawiała Do Szczepionki Przeciwko COVID-19. Poroniła Kilka Dni Po Inokulacji!

Na jakim etapie ciąży i czym byłyby szczepione ciężarne?

Dodał, że rekomendowane jest szczepienie ciężarnych po 16 tygodniu ciąży, czyli po zakończeniu organogenezy – procesu tworzenia się i rozwoju narządów w trakcie rozwoju zarodkowego i larwalnego.

– W ciągu kilku miesięcy od pojawienia się szczepionek trudno mówić o doświadczeniu kobiet w ciąży, bo tych badań nie było. Bazujemy na badaniach obserwacyjnych, czyli tutaj wprowadzamy tzw. logikę i wiedzę medyczną ogólną. Wszystkie działania medyczne w ciąży bardziej zalecane są po organogenezie, czyli po 16 tygodniu ciąży – powiedział lekarz.

Dodał, że aby minimalizować ryzyko zakrzepowe specjaliści będą rekomendowali szczepionki oparte na technologii mRNA.

– Dla kobiet w ciąży one są najbardziej wskazane, co wcale nie znaczy, że pozostałe szczepionki mają udowodnione działanie uboczne. Nie, ale jeśli mamy do wyboru dwa rodzaje szczepionek, to dla kobiet w ciąży ta pierwsza grupa jest zdecydowanie bezpieczniejsza – podsumował ekspert

Francja. Aplikacja do śledzenia pacjentów z Covid-19 będzie poświadczać szczepienia

Leave a Reply