“Drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji”. Stoltenber: to byłby historyczny moment

Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w niedzielę podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

Annalena Baerbock i Jens Stoltenberg, Fot. EPA/PAP/Clemens Biland
Annalena Baerbock i Jens Stoltenberg, Fot. EPA/PAP/Clemens Biland

Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w niedzielę podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

Stoltenberg w niedzielę podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie zapewnił, że Sojusz jest gotowy wzmocnić gwarancje bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w czasie poprzedzającym ich akcesję. Dodał, cytowany przez agencję AFP, że Turcja, która zgłosiła obiekcje wobec wejścia tych krajów do NATO, dała do zrozumienia, że nie zamierza “blokować” tego procesu.

“Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę”

Szef NATO zwrócił uwagę, że rosyjska inwazja nie idzie zgodnie z planem Moskwy, a Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę. “Wojna Rosji na Ukrainie nie przebiega tak, jak planowała Moskwa. Nie udało im się zająć Kijowa. Wycofują się z Charkowa, a ich główna ofensywa w Donbasie utknęła w martwym punkcie” – powiedział szef Sojuszu dziennikarzom, cytowany przez Reutersa.

“Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie planem działania w epoce strategicznej rywalizacji” – podkreślił Stoltenberg, który z powodu choroby nie mógł osobiście wziąć udziału w obradach w Berlinie, a z dziennikarzami rozmawiał za pośrednictwem łącza wideo.

Baerbock: Finlandia i Szwecja mają nasze pełne poparcie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu szefów MSZ państw Sojuszu zapewniła, że “drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji’. Jeśli zdecydują się przez nie przejść, będziemy czekać z otwartymi ramionami” – podkreśliła.

Dodała, że Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wejście tych dwóch krajów do NATO.

“Szwecja i Finlandia są nie tylko naszymi partnerami, nie tylko naszymi przyjaciółmi, od dawna są członkami naszej europejskiej rodziny. Dlatego też mają nasze pełne poparcie we wszystkich decyzjach, które teraz podejmują, mając na względzie własne bezpieczeństwo” – powiedziała Baerbock dziennikarzom, cytowana przez agencję Reutera.

Leave a Reply