Dowódca sił zbrojnych Niemiec: rosyjskie siły powietrzne mają potencjał, który stanowi zagrożenie dla NATO

Zachód nie może lekceważyć siły militarnej Rosji, która ma możliwość otwarcia drugiego frontu - powiedział dowódca sił zbrojnych Niemiec gen. Eberhard Zorn w środę w wywiadzie dla agencji Reutera.

Czołgi w Rosji Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT (zdjęcie ilustracyjne)
Czołgi w Rosji Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT (zdjęcie ilustracyjne)

Zachód nie może lekceważyć siły militarnej Rosji, która ma możliwość otwarcia drugiego frontu – powiedział dowódca sił zbrojnych Niemiec gen. Eberhard Zorn w środę w wywiadzie dla agencji Reutera.

„Choć większość rosyjskich sił lądowych jest obecnie związana na Ukrainie, to nie powinniśmy lekceważyć rosyjskich możliwości otwarcia drugiego frontu” – zaznaczył niemiecki dowódca.

Dodał, że prócz armii lądowej rosyjskie siły zbrojne dysponują również marynarką wojenną i siłami powietrznymi.

„Większość rosyjskiej marynarki nie została jeszcze zaangażowana w wojnę na Ukrainie. Rosyjskie siły powietrzne również mają znaczny potencjał, który stanowi zagrożenie dla NATO” – zauważył gen. Zorn.

Rosja „jest zdolna do rozszerzenia konfliktu na cały region”

Według dowódcy sił zbrojnych Niemiec Rosja „jest zdolna do rozszerzenia konfliktu na cały region”, chociaż byłoby to dla Moskwy “bardzo nierozsądnym” posunięciem. Nie należy się też spodziewać, aby armii rosyjskiej zabrakło w najbliższym czasie amunicji – ocenił Zorn.

„Rosjanie posiadają ogromną ilość amunicji. Jest ona częściowo przestarzała i nieprecyzyjna, ale właśnie ona powoduje ogromne zniszczenia w infrastrukturze cywilnej. Rosjanie wystrzeliwują od 40 do 60 tys. pocisków artyleryjskich dziennie” – powiedział niemiecki generał.

Pomimo tego zaznaczył, że nie przewiduje poważnej ofensywy rosyjskiej w głąb terytorium ukraińskiego, gdyż Kreml skoncentrowany jest na podboju Donbasu.

Leave a Reply