Doradca Zełenskiego: Następnym celem Rosji będzie Mołdawia

Następnym celem Rosji będzie Mołdawia - ocenił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Zareagował w ten sposób na oświadczenie jednego z rosyjskich dowódców wojskowych, według którego Moskwa powinna skupić się na utworzeniu korytarza lądowego do nieuznawanego Naddniestrza.

Wóz opancerzony sił Rosji na Ukrainie, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Wóz opancerzony sił Rosji na Ukrainie, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Następnym celem Rosji będzie Mołdawia – ocenił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Zareagował w ten sposób na oświadczenie jednego z rosyjskich dowódców wojskowych, według którego Moskwa powinna skupić się na utworzeniu korytarza lądowego do nieuznawanego Naddniestrza.

“Apetyt Moskwy wciąż rośnie. Teraz jej celem na południu Ukrainy jest dostęp do Naddniestrza, gdzie podobno Rosjanie są uciskani. Oczywiście kolejnym celem armii szabrowników i gwałcicieli będzie Mołdawia. Co ponownie dowodzi, że Ukraina walczy dziś o bezpieczeństwo Europy” – napisał Podolak w serwisie Twitter.

Rosjanie chcą uzyskać dostęp do Naddniestrza

Rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił w piątek, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii.

“Od początku drugiej fazy operacji specjalnej, która już się rozpoczęła, dosłownie dwa dni temu, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Kontrola nad południem Ukrainy to kolejna droga do Naddniestrza” – mówił rosyjski generał, zastępca dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego.

Leave a Reply