Doradca sekretarza stanu USA: „wskutek agresji na Ukrainę Rosja wiele straci w Ameryce Łacińskiej”

Derek Chollet, doradca sekretarza stanu USA, oceniając koszty, jakie Rosja poniesie w stosunkach międzynarodowych z powodu agresji na Ukrainę, przewiduje, że "przestanie ona być bardzo atrakcyjnym partnerem, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej".

Doradca sekretarza stanu USA:

Derek Chollet, doradca sekretarza stanu USA, oceniając koszty, jakie Rosja poniesie w stosunkach międzynarodowych z powodu agresji na Ukrainę, przewiduje, że „przestanie ona być bardzo atrakcyjnym partnerem, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej”.

„Wobec brutalnej próby zniewolenia Ukrainy podjętej przez Putina, kraje regionu, które mają silne więzi z Rosją, będą musiały zadać sobie pytanie, jakie korzyści mogą one przynieść w przyszłości” i „co osłabiony Putin będzie miał do zaoferowania Ameryce Łacińskiej” – powiedziała Chollet w wywiadzie dla latynoamerykańskiego portalu informacyjnego INFOBAE.

Chollet, pytany o „przyszłość stosunków Rosji z takimi krajami jak Argentyna i Brazylia, które wykazywały zainteresowanie tym zbliżeniem”, powiedział: „Koszty stosunków z Rosją będą jedynie wzrastały wskutek międzynarodowych sankcji”.

W odpowiedzi na pytanie o „wzrastające w ostatnich latach wpływy Rosji w tym regionie, zwłaszcza w takich autorytarnie rządzonych krajach jak Wenezuela, Nikaragua i Kuba, które wykazywały zainteresowanie Moskwą, doradca amerykańskiego sekretarza stanu odparł, iż wobec agresji na Ukrainę „izolowana Rosja stanie się dla świata – i zwłaszcza dla Ameryki Łacińskiej – nieporównanie mniej atrakcyjnym partnerem”.

Zapytany o stosunki USA z Wenezuelą po niedawnych rozmowach zakończonych uwolnieniem dwóch więzionych tam amerykańskich obywateli, Derek Chollet oświadczył, że Biały Dom nie zmienił swego stanowiska wobec dyktatury Nicolasa Maduro.

1 KOMENTARZ

  1. Hehehe…. powiedział to przedstawiciel znienawidzonego państwa w Ameryce łacińskiej. Czysta propagandowa hipokryzja.

Leave a Reply