Doradca Putina: amerykańscy oficjele potęgują histerię wokół rzekomej nieuchronnej inwazji Rosji na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden w sobotniej rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem mówił o sankcjach, ale kwestii tej nie akcentowano podczas rozmowy - powiedział doradca Putina Jurij Uszakow. Oskarżył on kraje zachodnie o "histerię" w sprawie Ukrainy.

Doradca Putina: amerykańscy oficjele potęgują histerię wokół rzekomej nieuchronnej inwazji Rosji na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden w sobotniej rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem mówił o sankcjach, ale kwestii tej nie akcentowano podczas rozmowy – powiedział doradca Putina Jurij Uszakow. Oskarżył on kraje zachodnie o „histerię” w sprawie Ukrainy.

„Joe Biden, jak można było oczekiwać w kontekście napiętej sytuacji wokół Ukrainy, wspomniał o możliwych ostrych sankcjach przeciwko Rosji, ale to nie na tej kwestii położono akcent w trakcie dość długiej rozmowy” – powiedział Uszakow. Opisał on rozmowę prezydentów jako „dość zrównoważoną i rzeczową”. Prezydenci zapowiedzieli dalsze kontakty na różnych szczeblach – dodał Uszakow.

Relacjonował, że Biden przedstawił Putinowi oceny dotyczące rosyjskich żądań w sferze bezpieczeństwa. Oceny te „niestety nie dotyczą najważniejszych, kluczowych inicjatyw rosyjskich” – oświadczył doradca Putina. Rosja według niego nie otrzymała merytorycznych odpowiedzi m.in. w kwestii nierozszerzania NATO. Niemniej – zapowiedział – Moskwa „uważnie przeanalizuje” opinie Bidena. Wkrótce też Rosja przedstawi USA i NATO swą reakcję na udzielone przez nie wcześniej odpowiedzi na rosyjskie żądania.

Według Uszakowa w rozmowie z Bidenem Putin wyjaśniał szczegółowo, dlaczego należy rozstrzygnąć teraz te kwestie. Rosyjski prezydent w szczególności „opisał historię relacji NATO, USA i Rosji”, to, co „w rezultacie doprowadziło do obecnej sytuacji kryzysowej”.

Biden w rozmowie zapewnił, że „chce, by relacje Rosji i USA budowane były na bazie wzajemnego szacunku” – zapewnił Uszakow.

Uszakow: amerykańscy oficjele w sposób bezprecedensowy potęgują histerię wokół rzekomej nieuchronnej inwazji Rosji na Ukrainę

Doradca Putina powiedział, że rozmowa prezydentów „odbyła się w sytuacji, gdy amerykańscy oficjele w sposób bezprecedensowy potęgują histerię wokół rzekomej nieuchronnej inwazji Rosji na Ukrainę”. Uszakow przekonywał, że nasilanie tej – według jego słów – „histerii” dokonywało się „w sposób skoordynowany” i „osiągnęła ona apogeum”.

Oświadczył także, komentując doniesienia mediów o wymienianej przez Bidena dacie możliwego ataku Rosji na Ukrainę, że informacje takie są niezgodne z prawdą. Media podawały w tym kontekście datę 16 lutego.

Przedstawiciel Kremla zarzucił Stanom Zjednoczonym, że „przekazują znaczące środki finansowe na modernizację armii ukraińskiej”. Przekonywał też, że na Ukrainę wysyłani są coraz liczniej instruktorzy wojskowi.

Leave a Reply