Donald Tusk: PiS wprowadza w Polsce “ruski ład”

Jesteśmy Polakami po to, żeby dzielić się między sobą dobrem i solidarnością - mówił lider PO Donald Tusk podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku. Wspomniał postać zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz bohaterów i ideały Solidarności z 1980 roku. Padły też bardzo ostre słowa do rządzacych i bezpośrednio do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Donald Tusk: PiS wprowadza w Polsce

Jesteśmy Polakami po to, żeby dzielić się między sobą dobrem i solidarnością – mówił lider PO Donald Tusk podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku. Wspomniał postać zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz bohaterów i ideały Solidarności z 1980 roku. Padły też bardzo ostre słowa do rządzacych i bezpośrednio do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tusk w Gdańsku ocenił, że PiS wprowadza w Polsce “ruski ład”, “porządek bliźniaczo podobny do tego, który wprowadza Putin w Rosji”.

“Na czym polega ten ruski ład, ten rosyjski porządek?” – pytał. “Na tym, żeby z demokracji zrobić fasadę demokracji, żeby zdławić wolne słowo. Żeby móc kraść bez żadnej kontroli i opamiętania, żeby zaatakować tkankę społeczną, organizacje pozarządowe (…). Żeby zniszczyć opozycję, jak nie słowem to trucizną, przemocą, opresją, żeby aparat władzy, instytucje władzy, od sądów, przez policję, po urzędy służyły panowaniu tej władzy nad człowiekiem” – powiedział lider PO.

Tusk mówił też o tym, że codziennie w przestrzeni publicznej widać jest “pogardę jaką władza ma do obywateli”. Dodał, że władza PiS “dzieli naród na mniejszości i skonfliktowane grupy”.

Ocenił, że tak się dzieje, gdyż PiS ma “wschodnie, rosyjskie podglądy na politykę i relacje pomiędzy władzą a obywatelem”. Ale, według niego, “jest też drugi powód, dużo poważniejszy, by zacząć bić na alarm”. Według lidera PO jest to przykład amerykański – ingerencja Rosji w wybory prezydenckie w USA w okresie, gdy prezydentem został Donald Trump. Tusk ocenił – odnosząc się do publikacji w zagranicznych mediach – że to “Putin zainstalował prezydenta Donalda Trumpa”. Mówił też o oddziaływaniu Rosji wtedy, gdy decydowały się losy Brexitu”.

“Nie chce mi się wierzyć, żeby Rosja nie wiedziała, gdzie leży Polska” – powiedział. “Może jest poważniejszy powód, dla którego Jarosław Kaczyński podpisuje umowę o najbliższej politycznej współpracy z najbliższymi sojusznikami Putina w Europie. Otwórzcie szerzej oczy, to nie są żarty” – oświadczył.

Tusk stwierdził też, że pod rządami PiS Polskę cechuje “kompletna pasywność w odniesieniu do wschodnich sąsiadów”. “Odwróciliśmy się plecami do Ukrainy, walka o wolność na Białorusi, tortury, setki uwiezionych, dziesiątki zabitych, to dla premiera Mateusza Morawieckiego polityczne złoto w jego pijarze. To są bardzo niepokojące sygnały o tym, że dziś w Polsce rządzą ludzie, którzy obrali kierunek na wschód” – zaznaczył lider PO.

Tusk: Rozpocznę pilne konsultacje na rzecz przekazania mojego urzędu w Europejskiej Partii Ludowej

Tusk: z Gdańska powinno pójść przesłanie – nie ma usprawiedliwienia dla braku wiary

Z Gdańska także dzisiaj, tak jak w 1980 roku, może pójść przesłanie – nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby kogokolwiek z nas z opuszczenia rąk i z braku wiary – mówił lider Po Donald Tusk podczas swojego poniedziałkowego wystąpienia na Długim Targu w Gdańsku.

Na początku przemówienia Tusk przypomniał okoliczności wydarzeń w sierpniu 1980 roku. “Jeśli patrzę dzisiaj na to, co się dzieje w Polsce i patrzę, co władza, PiS chce zrobić, myślę o tamtych ludziach” – mówił.

Jak dodał, wtedy kontekst był dużo trudniejszy. “Na plecach mieliśmy potęgę ZSRR” – powiedział. Poza tym, dodał, nikt nie myślał o zjednoczonej Europie, a o suwerenności mówiło się szeptem. “A jednak ludzie podnieśli głowy i nie załamali rąk” – podkreślił Tusk.

“Z Gdańska także dzisiaj może pójść takie przesłanie: nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby kogokolwiek z nas z takiego opuszczenia rąk, z braku wiary” – powiedział szef PO. “Przyjechałem do was po to, że nie tracimy wiary, że te fundamentalne polskie wartości mogą znowu wrócić do naszego codziennego życia” – dodał.

Jak dodał, te fundamentalne wartości oznaczają, że “Polska to tolerancja” i “Polska to kraj bez stosów”. “To myśmy nauczyli Europę prawdziwego znaczenia słowa solidarność. Dzisiaj Europa ma wpisane w swój kod, w swoje traktaty polskie wartości. Nigdy Europa nie była tak polska jak jest dzisiaj i nigdy Polska nie była tak europejska jak jest dzisiaj. Może do dzisiaj” – mówił lider PO.

Tusk do Kaczyńskiego: wyjdź ze swojej jaskini, chcesz poważnej rozmowy o Polsce, to jestem do dyspozycji

Panie Kaczyński wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi wymienić się argumentami; chcesz poważnej rozmowy o Polsce, jestem do dyspozycji wszędzie gdzie chcesz – zwrócił się w poniedziałek do prezesa PiS lider PO Donald Tusk.

Tusk w swoim wystąpieniu w Gdańsku mówiąc o Kaczyńskim podkreślił, że nie ma w Polsce lepszego fachowca od dzielenia, naznaczania ludzi, od dzielenia narodu polskiego na zwalczające się mniejszości, na kłócące się grupy i rodziny. “To udało mu się mistrzowsko w ciągu tych sześciu lat” – powiedział szef PO o prezesie PiS.

Dodał, że istotą demokracji nie jest “napuszczanie ludzi na siebie, tylko rolą liderów jest chronić ludzi przed konfliktem i brać na siebie konfrontację”.

“Panie Kaczyński wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi wymienić się argumentami, zostaw ludzi w świętym spokoju, daj im normalnie ze sobą rozmawiać. Chcesz konfrontacji, chcesz naprawdę poważnego starcia na argumenty, chcesz poważnej rozmowy o Polsce, jestem do dyspozycji wszędzie, gdzie chcesz. Wyjdź z tej jaskini, nie bój się, nie wstydź się” – apelował do prezesa PiS Donald Tusk.

Tusk: dla PiS suwerenność to panowanie nad człowiekiem

Suwerenność to było przekonanie, że miejsce Polski jest w kulturze Zachodu, a Europa jest naszym domem, a dzisiaj władza, kiedy używa słowa suwerenność to myśli o tym, jak panować nad człowiekiem – mówił w poniedziałek w Gdańsku lider PO Donald Tusk.

Tusk stwierdził, że do czasu objęcia rządów przez PiS suwerenność to była niezależność od obcych potęg, to było przekonanie, że miejsce Polski jest w kulturze Zachodu, że Europa jest naszym domem, tak jak Polska jest naszą ojczyzną.

“A dzisiaj władza, kiedy używa słowa suwerenność to myśli o tym, jak panować nad człowiekiem. Dzisiaj władza uważa, że suwerenność to jest tak naprawdę odebranie suwerenności ludzi po to, żeby ich kontrolować tak w stu procentach, żeby zabrać co się da i niewiele oddać” – ocenił Tusk.

“Dlaczego Jarosław Kaczyński i PiS tak bardzo nalegają na to, żeby Polska odsuwała się od Europy, aby Polska wyrzekła się tak świeżo zdobytych tych najwyższych standardów demokratycznych, tego co Polacy przez ostatnie 30 lat budowali?” – pytał Tusk.

Jak podkreślił, władzy przeszkadzają niezależne sądy, traktaty europejskie i wolne media. “Ta ich suwerenność to jest próba zbudowania pełnej niezależności od wartości, oni chcą być suwerenni wobec polskich sądów, żeby nie odpowiadać prawnie przed złem, łajdactwem, jakie uprawiają na co dzień w Polsce, to jest prawdziwy powód, dla którego splugawili to słowo suwerenność” – oświadczył Tusk.

1 KOMENTARZ

  1. A jaki ład planuje wprowadzić pan Tusk? Jemu wogóle nie można ufać podobnie jak PIS-owcom mającym 150 tysięcy nadmiarowych zgonów w okresie 2020- teraz mimo nieustającej “walki” z zarazą. Niechaj się Pan Tusk wypowie w ważnych dla społeczeństwa sprawach: jak chce walczyć z plandemią: prawdą czy kłamstwem? czy jest za czy przeciw szczepieniom przymusowym przeciw nieistniejącej zarazie srowid? co z emeryturami , czy chce powrotu do 67 lat dla wszystkich i co myśli o walce obecnego rządu ze społeczeństwem : tj zmuszaniem do noszenia bezużytecznych i szkodliwych masek na twarzy, zamykania prywatnej inicjatywy, szkół i zakładów pracy, restauracji i ograniczania swobód wolnościowych i co sądzi o obostrzeniach, które rząd PIS bezprawnie zgotował Polakom . Proszę wyjść do ludzi i mówić jasno i wyraźnie Panie Tusk.

Leave a Reply