Donald Trump poparł Viktora Orbana przed wyborami

Były prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek "całkowite poparcie" dla reelekcji węgierskiego premiera Viktora Orbana przed wiosennymi wyborami na Węgrzech. Dodał, że Orban jest "silnym przywódcą, szanowanym przez wszystkich".

Donald Trump poparł Viktora Orbana przed wyborami

Były prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek “całkowite poparcie” dla reelekcji węgierskiego premiera Viktora Orbana przed wiosennymi wyborami na Węgrzech. Dodał, że Orban jest “silnym przywódcą, szanowanym przez wszystkich”.

“Viktor Orban naprawdę kocha swój Kraj i chce, by jego naród był bezpieczny. Wykonał potężną i wspaniałą pracę, chroniąc Węgry, zatrzymując nielegalną imigrację, tworząc miejsca pracy i handel i powinien nadal móc to robić po nadchodzących wyborach” – napisał Trump w wydanym oświadczeniu. “On jest silnym przywódcą i jest szanowany przez wszystkich. Ma moje całkowite wsparcie i poparcie dla jego reelekcji jako premiera” – dodał.

Oświadczenie Trumpa ma związek z planowanymi na wiosnę wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Ich dokładna data nie została ustalona.

Węgierski premier – jedyny przywódca państwa UE nieobecny podczas grudniowego Szczytu dla Demokracji – cieszy się sympatią części konserwatywnych środowisk w USA. Latem ubiegłego roku z Budapesztu program prowadził najpopularniejszy prawicowy publicysta telewizji Fox News Tucker Carslon, przedstawiając Węgry Orbana jako wzór dla Ameryki. Wiosną tego roku w węgierskiej stolicy odbędzie się też konferencja Conservative Political Action Conference (CPAC), największa impreza skupiająca amerykańskich konserwatystów. Będzie to pierwszy raz, kiedy wydarzenie odbędzie się w Europie.

Leave a Reply