Do prokuratury generalnej Niemiec wpłynął wniosek o oskarżenie b. kanclerza Schroedera

Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia b. kanclerza Gerharda Schroedera - pisze "Badische Neueste Nachrichten" (BNN). Akta po weryfikacji przekazano prokuratorowi generalnemu w Karlsruhe - potwierdziła rzeczniczka prokuratury z Hanoweru.

Do prokuratury generalnej Niemiec wpłynął wniosek o oskarżenie b. kanclerza Schroedera

Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia b. kanclerza Gerharda Schroedera – pisze „Badische Neueste Nachrichten” (BNN). Akta po weryfikacji przekazano prokuratorowi generalnemu w Karlsruhe – potwierdziła rzeczniczka prokuratury z Hanoweru.

Oskarżenie przeciwko byłemu kanclerzowi Gerhardowi Schroederowi (SPD) trafiło do niemieckich organów ścigania.

„Sprawa dotyczy paragrafu 7: Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego. Oskarżenie, obejmujące także inne osoby, trafiło do prokuratury w Hanowerze (miejscu zamieszkania Schroedera) w zeszłym tygodniu i została rozpatrzona przez tamtejsze władze. Przekazaliśmy akta prokuratorowi generalnemu w poniedziałek” – wyjaśniła Kathrin Soefker, rzeczniczka prokuratury w Hanowerze.

Prokuratura w Hanowerze nie chciała udzielać dalszych informacji, powołując się na kompetencje prokuratury federalnej. Prokurator generalny federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe odpowiada m.in. za międzynarodowe prawo karne – dodaje BNN.

Były kanclerz spotyka się z dużą krytyką w Niemczech. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie odciął się od działań Rosji ani nie zrezygnował z pracy w rosyjskich spółkach. Schroeder zajmuje wysokie stanowiska w rosyjskich firmach energetycznych (Nord Stream 2 AG, Gazprom). Od lat wchodzi do kręgu bliskich przyjaciół Władimira Putina.

Prokuratura federalna odmawia komentarzy w tej sprawie, tłumacząc, że „informuje opinię publiczną jedynie w przypadku aresztowań i aktów oskarżenia, a także szeroko zakrojonych działań poszukiwawczych”.

Prokurator generalny federalnego trybunału sprawiedliwości w Karlsruhe jest najwyższym organem niemieckiej prokuratury. Posiada szczególne uprawnienia, związane m.in. z wykroczeniami przeciwko rządowi federalnemu, takimi jak zdrada stanu i zagrażanie bezpieczeństwu zewnętrznemu, ponadto zajmuje się ściganiem przestępstw na podstawie przepisów międzynarodowego prawa karnego.

We wtorek 8 marca prokuratura federalna rozpoczęła także śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Leave a Reply