Do Londynu wrócił hedonistyczny festiwal Notting Hill Carnival

Po dwóch latach przerwy spowodowanej psychozą Covid-19 do Londynu powrócił w niedzielę hedonistyczny Notting Hill Carnival - pełen alkoholu, narkotyków i obscenicznych zachowań festiwal kultury karaibskiej, który jest największą uliczną imprezą w Europie i drugą na świecie, po karnawale w Rio de Janeiro.

Uczestnicy Notting Hill Carnival. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Uczestnicy Notting Hill Carnival. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Po dwóch latach przerwy spowodowanej psychozą Covid-19 do Londynu powrócił w niedzielę hedonistyczny Notting Hill Carnival – pełen alkoholu, narkotyków i obscenicznych zachowań festiwal kultury karaibskiej, który jest największą uliczną imprezą w Europie i drugą na świecie, po karnawale w Rio de Janeiro.

Organizatorzy spodziewają się, że w niedzielę i w poniedziałek na ulicach londyńskiej dzielnicy Notting Hill bawić się będzie ok. 2 mln osób, którym towarzyszyć będzie 40 tys. wolontariuszy i 9 tys. policjantów.

Wieloletnia tradycja

Głównym punktem wydarzenia jest karnawałowa parada, która przeszła ulicami Notting Hill trasą liczącą ponad 5,5 km. Bierze w niej udział kilkanaście zespołów tanecznych – każdy liczący od 80 do 300 osób – w bogato zdobionych, ręcznie wykonanych kostiumach inspirowanych kulturą i mitologią zachodniej Afryki oraz Karaibów. Wzdłuż trasy oraz na ulicach wewnątrz niej ustawiono 40 scen, na których grają soundsystemy oraz bardziej tradycyjne orkiestry.

Wpływ wydarzenia na sytuację gospodarczą

Notting Hill Carnival odbywa się od 1966 r. Niewielki początkowo festiwal zorganizowany przez imigrantów z Karaibów w celu zamanifestowania własnej kultury i walczenia z uprzedzeniami rasowymi stał się z czasem jedną z największych na świecie imprez na świeżym powietrzu, a zarazem jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Londynu, choć według magazynu “Time Out”, turyści stanowią tylko ok. 20 proc. uczestników.

To samo źródło podaje, że impreza przynosi gospodarce Londynu 93 mln funtów, co jest znacznie większą kwotą niż koszt zapewnienia porządku przez policję, który wynosi 6 mln.

W roku 2020 i 2021 r. Notting Hill Carnival odwołano z powodu psychozy Covid-19 i były to jedyne przypadki od momentu jego powstania, by impreza się nie odbyła.

Leave a Reply