Dmytro Kułeba: Niemiecka restauracja zwolniła ukraińskiego pracownika za publikację wideo o wojnie w Ukrainie

Igor Hołod, który pracował w lokalnej restauracji Rizzi w Baden-Baden wystosował wideoapel na temat rosyjskich zbrodniach w Ukrainie. To nie spodobało się rosyjskojęzycznej społeczności. Skutek: został zwolniony. Sytuację opisał i ostro skomentował szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba: "Mój sygnał do wszystkich Putinfersteerów - zwolenników Putina w Niemczech i innych krajach - jesteście jak piloci rosyjskich samolotów zabijających ukraińskich cywilów".

Dmytro Kułeba: Niemiecka restauracja zwolniła ukraińskiego pracownika za publikację wideo o wojnie w Ukrainie

Igor Hołod, który pracował w lokalnej restauracji Rizzi w Baden-Baden wystosował wideoapel na temat rosyjskich zbrodniach w Ukrainie. To nie spodobało się rosyjskojęzycznej społeczności. Skutek: został zwolniony. Sytuację opisał i ostro skomentował szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba: „Mój sygnał do wszystkich Putinfersteerów – zwolenników Putina w Niemczech i innych krajach – jesteście jak piloci rosyjskich samolotów zabijających ukraińskich cywilów”.

Szef MSZ dodał, że to właśnie „cichą zgodą lub otwartym wsparciem” prezydenta Rosji „przez dwadzieścia siedem dni z rzędu ukraińskie dzieci chowają się w piwnicach”. I przypomina, że 117 z nich zostało już zabitych, a 155 rannych. Zaś „dorośli nie mogą pochować swoich bliskich z powodu ostrzału artylerii”.

„Ty też jesteś odpowiedzialny za zbrodnie wojenne armii rosyjskiej w Mariupolu, Charkowie, Sumie, Volnovasi, Chersoni i innych zakątkach Ukrainy” – wytyka Kułeba.

I zwraca się wprost do restauracji Rizzi: „Ty w Baden-Baden martwisz się o swoją reputację w oczach rosyjskojęzycznych klientów. Powinieneś zrozumieć, że właśnie teraz twoja reputacja dobiegła końca. I nawet najskuteczniejsze niemieckie detergenty nie zmyją krwi niewinnie zamordowanych z Twoich rąk i Twojej restauracji”.

Jak poinformował szef ukraińskiej dyplomacji, jego resort zapewnił zwolnionemu pracownikowi niezbędna pomoc konsularną. „Udzieliliśmy konsultacji prawnych, aby chronić interesy prawne ukraińskiego pracownika. I nie wycofamy się, dopóki nie będzie potrzebował naszej pomocy – podkreślił. I dodał: „Państwo ukraińskie nie pozwoli nikomu krzywdzić swoich obywateli. Ani na Ukrainie, ani za granicą. My w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiemy ostro na przypadki braku szacunku. I nie tylko my, ale jestem przekonany, i każdy obywatel, który dla sprawiedliwości zrobi co może”.

Cały wpis ministra Kułeby dostępny jest na jego Facebooku.

Leave a Reply