Departament Stanu USA: Wzywamy Rosję do do wycofania wojsk z rejonu granic Ukrainy

USA ponownie wzywają Rosję do wycofania swoich wojsk rozlokowanych wzdłuż granic z Ukrainą - oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik powitał z zadowoleniem wczorajsze oświadczenie OBWE o gotowości obu stron konfliktu na wschodniej Ukrainie do przestrzegania rozejmu.

Departament Stanu USA: Wzywamy Rosję do do wycofania wojsk z rejonu granic Ukrainy

USA ponownie wzywają Rosję do wycofania swoich wojsk rozlokowanych wzdłuż granic z Ukrainą – oświadczył w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik powitał z zadowoleniem wczorajsze oświadczenie OBWE o gotowości obu stron konfliktu na wschodniej Ukrainie do przestrzegania rozejmu.

“Ponawiamy nasz apel do władz rosyjskich aby dotrzymały swoich zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska wycofania wojsk i sprzętu wojskowego z linii rozgraniczenia na wschodzie Ukrainy, a także do wycofania wojsk skoncentrowanych wzdłuż granic ukraińskich oraz zaprzestania agresywnej i zastraszającej retoryki” – głosi oświadczenie rzecznika Departamentu Stanu.

Gotowość do rozejmu

Price wyraził równocześnie zadowolenie z opublikowanego w środę oświadczenia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Poinformowano w nim, że Grupa Kontaktowa ds. uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie uzyskała zapewnienie strony ukraińskiej i wspieranych przez Rosję separatystów o “pełnej gotowości” przestrzegania postanowień rozejmu z lipca 2020 r.

W oświadczeniu Departamentu Stanu podkreślono, że konflikt na wschodzie Ukrainy można rozwiązać jedynie “w atmosferze deeskalacji”.

Price zadeklarował gotowość USA do pomocy w realizacji porozumień z Mińska, wspierania działalności OBWE na Ukrainie i rozmów w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja).

Leave a Reply