Debiutował u Romana Polańskiego. Zmarł Zygmunt Malanowicz

Nie żyje Zygmunt Malanowicz, który zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Przygotowywał się do roli Odysa w nowym spektaklu.

Nie żyje Zygmunt Malanowicz, który zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”. W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Przygotowywał się do roli Odysa w nowym spektaklu.

O śmierci aktora w poniedziałek poinformował na swojej stronie internetowej Nowy Teatr.

„4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor” – czytamy na stronie teatru.

Zespół teatru poinformował, że Malanowicz miał być Odysem w nowym spektaklu. „Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś” – w ten sposób swojego kolegę pożegnał zespół teatralny.

Aktor miał 83 lata

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 r. w Korkożyskach k. Wilna. Był absolwentem PWSTiF w Łodzi. Po zakończeniu studiów grał w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, później występował w wielu teatrach w Polsce, między innymi: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio.

Od premiery „Burzy” (2003 rok), w której zagrał Alonza, występował w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. Malanowicz był jego ulubionym aktorem. Od 2008 roku grał w zespole Nowego Teatru w Warszawie.

Wziął udział w znanych i ważnych przedstawieniach Warlikowskiego: w „Dybuku”, „Krumie”, „Aniołach w Ameryce”, „(A)pollonii”, „Końcu”, „Opowieściach afrykańskich”, „Kabarecie warszawskim” i „Francuzach”.

Na swoim koncie miał też role filmowe w „Krajobrazie po bitwie” i „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy. „Filmem +Polowanie na muchy+ Wajda przerwał milczenie o mnie, dzięki czemu mogłem ponownie, po siedmioletniej przerwie, być obecny na ekranie” – mówił aktor w jednym z wywiadów. I dodawał: W +Krajobrazie po bitwie+ pozwoliłem sobie na ukazanie zupełnie odmiennego obrazu księdza niż to bywało zazwyczaj”.

Aktor grał też m.in. w „Hubalu” i „Jarosławie Dąbrowskim” Bohdana Poręby, „Tulipanach” i „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha. Jest scenarzystą i reżyserem kilku filmów: „Szlachetna krew”, „Pluton-239”, „Bez dowodu”. Grał także w serialach telewizyjnych m.in. „Stawka większa niż życie”, „Droga”, „Dom”.

Redakcja naszego portalu składa wyrazy współczucia rodzinie i bliskim aktora.

UK: Zmarło 7 osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca

Leave a Reply