„De Telegraaf”: ceny biletów lotniczych wzrosną w przyszłym roku co najmniej o 20 procent

Od przyszłego roku podróżowanie samolotami będzie co najmniej o 20 proc. droższe niż obecnie - ocenia holenderski dziennik „De Telegraaf”. Cytowani przez gazetę eksperci winią o to przede wszystkim wysokie ceny paliwa lotniczego, wysoki kurs dolara oraz rosnące opłaty lotniskowe.

Samolot na lotnisku, Fot. PAP/Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)
Samolot na lotnisku, Fot. PAP/Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)

Od przyszłego roku podróżowanie samolotami będzie co najmniej o 20 proc. droższe niż obecnie – ocenia holenderski dziennik „De Telegraaf”. Cytowani przez gazetę eksperci winią o to przede wszystkim wysokie ceny paliwa lotniczego, wysoki kurs dolara oraz rosnące opłaty lotniskowe.

Już teraz opłaty na lotnisku Schiphol pod Amsterdamem są wyższe o 37 proc., a cena ropy o 50 proc. niż na początku roku.

Fakt, że ceny biletów nie podrożały dotąd znacząco mimo wzrostu cen ropy, gazeta tłumaczy tym, że linie lotnicze na ogół kupują paliwo z dużym wyprzedzeniem po stałej cenie. Problem pojawi się, kiedy kontrakty wygasną i trzeba będzie kupić paliwo po wyższej cenie, a to znajdzie odzwierciedlenie w cenie biletu.

„Do tego dochodzi wzmocnienie amerykańskiego dolara” – mówi Marnix Fruitema z Barin, organizacji reprezentującej interesy linii lotniczych w Holandii. Ostatnio kurs dolara w stosunku do euro gwałtownie wzrósł, a linie płacą za ropę w amerykańskiej walucie, co dodatkowo wpłynie na koszty.

Leave a Reply