„Daily Sabah”: Szwecja i Finlandia potwierdziły chęć współpracy z Turcją

Według rzecznika tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Szwecja i Finlandia potwierdziły chęć współpracy z Turcją w zwalczaniu wszystkich form terroryzmu - powiedział cytowany przez dziennik "Daily Sabah" Ibrahim Kalin. Jest to warunek poparcia przez Turcję akcesji tych państw do NATO.

Recep Tayyip Erdogan, Fot. ABACA/PAP
Recep Tayyip Erdogan, Fot. ABACA/PAP

Według rzecznika tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Szwecja i Finlandia potwierdziły chęć współpracy z Turcją w zwalczaniu wszystkich form terroryzmu – powiedział cytowany przez dziennik „Daily Sabah” Ibrahim Kalin. Jest to warunek poparcia przez Turcję akcesji tych państw do NATO.

Kalin twierdzi, że Sztokholm i Helsinki zobowiązały się do pełnego popierania Ankary w kwestiach bezpieczeństwa, przede wszystkim w walce z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), jej syryjską filią YPG/PYD oraz FETO, czyli organizacją Fethullaha Gulena.

Pierwsze spotkanie od podpisania porozumienia umożliwiającego ubieganie się Szwecji i Finlandii o akcesję do NATO odbyło się w piątek w Finlandii.

Zgodnie z zawartą w czerwcu umową ubiegające się o przyłączenie do NATO Szwecja i Finlandia „zajmą się nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję”. Państwa te utworzą również „bilateralny ramy prawne” ułatwiające proces ekstradycji i wzmacniające wzajemną współpracę oraz nie będą wspierać organizacji YPG/PYD (organizacji syryjskich Kurdów oskarżanych przez Ankarę o bycie częścią PKK – PAP) oraz FETO, organizacji islamskiego kaznodziei Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu.

Turcja sprzeciwiała się akcesji obu nordyckich państw do NATO, oskarżając je o wspieranie uznawanych przez siebie za terrorystyczne organizacji kurdyjskich, nałożenie na kraj embarga na import broni oraz niespełnianie wniosków o ekstradycję ściganych przez Ankarę osób. Podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu.

Podczas piątkowego spotkania „uzgodniono zintensyfikowanie współpracy na poziomie technicznym między odpowiednimi instytucjami w celu osiągnięcia konkretnego postępu w sprawach objętych kompetencjami mechanizmu” – dodano w tureckim oświadczeniu podsumowującym spotkanie w Finlandii.

Leave a Reply