Czy naszej planecie grozi globalny głód?

Jak donosi Business Insider - Chiny wykupiły połowę światowych zbóż. Czy to oznacza, że żywność jeszcze mocniej zdrożeje?

Czy naszej planecie grozi globalny głód?

Jak donosi Business Insider – Chiny wykupiły połowę światowych zbóż. Czy to oznacza, że żywność jeszcze mocniej zdrożeje?

Już połowa wszystkich zapasów zbóż, kukurydzy i ryżu znajduje się obecnie w Chinach. Państwo Środka masowo wykupuje surowce żywnościowe. Jaki może być tego efekt? Jedzenie będzie coraz droższe.

018379 940„Departamentu Rolnictwa USA oszacował, że Chiny przechowują w magazynach 69% światowej kukurydzy, 60% ryżu, 51% pszenicy i ponad 30% soi” — pisze „Rzeczpospolita”.
Chińczycy wydali w 2020 r. na zakupy zapasów żywności prawie 100 mld dol. To ponad trzykrotnie więcej niż jeszcze 10 lat temu.

Obecnie chińskie zapasy są największe od lat i według szacunków tamtejszych władz wystarczą na ok. 1,5 roku.
Ile osób mieszka w Chinach?
W ciągu ostatniej dekady liczba ludności Chin wzrosła o 5,38 proc., do poziomu 1,41 mld – wskazują wyniki przeprowadzanego w Chinach raz na dziesięć lat spisu powszechnego.
Przyjęty przez władze Chin w 2016 roku plan przewidywał, że do 2020 roku liczba mieszkańców kraju wzrośnie do 1,42 mld. W tym celu zdecydowano się odejść od wprowadzonej w latach 70-tych XX wieku tzw. polityki jednego dziecka, czyli preferowania modelu rodziny 2+1.

Boliwia, podobnie jak inne kraje od Afryki po Azję, zamierza wykorzystać rezerwy banku centralnego na wzrost produkcji rolnej i gromadzenie zapasów żywności, żeby uniknąć zbliżającego się globalnego kryzysu.

Import do państwa Środka rośnie, ponieważ produkcja krajowa od 2015 roku znajduje się w stagnacji. Chińskie rolnictwo ma niskie plony z powodu m.in. zanieczyszczenia gleby, przestarzałych metod oraz ucieczki ludności wiejskiej do megamiast.

Władze Chin: róbcie zapasy

Chiny wzywają swoich obywateli do przygotowania się na zimę poprzez gromadzenie zapasów żywności.

„Oświadczenie chińskiego rządu wzywające władze lokalne do zapewnienia odpowiednich dostaw żywności w okresie zimowym i zachęcające ludzi do zaopatrywania się w niezbędne artykuły, wywołało niepokój w Internecie, a ludzie połączyli je z rozszerzającą się epidemią koronawirusa, prognozą chłodu, a nawet rosnącym napięciem z Tajwanem”

Spekuluje się, że wezwanie Chin do gromadzenia żywności przez rodziny było spowodowane ogromnymi problemami z globalnym łańcuchem dostaw, a także ekstremalną zmiennością na rynkach energii.

Leave a Reply