UK: Czy nadchodzące święta Bożego Narodzenia spędzimy w samotności z maseczkami na twarzach?

„Słyszeliśmy więc od ekspertów, że rząd rzeczywiście podąża złą ścieżką i można było przejść z poziomu 3 do poziomu 4, a nawet do poziomu 5, lecz obawiam się, że to nie wystarczy”.

Czy Nadchodzące święta Bożego Narodzenia Spędzimy W Samotności? Profesor Andrew Hayward powiedział Sky News, że potrzebne są „bardziej intensywne działania”, aby powstrzymać drugą falę zakażeń COVID-19.

Rząd zbyt późno zwlekał z decyzjami, aby krótkotrwała blokada narodowa mogła być w pełni skuteczna w obniżaniu wskaźnika zakażeń koronawirusem, ostrzegł członek jego naukowej grupy doradczej.

Christmas

Profesor Andrew Hayward z instytutu epidemiologii UCL i członek naukowej grupy doradczej ds. Sytuacji kryzysowych (SAGE), powiedział Sky News, że w całym kraju potrzebne są „bardziej intensywne działania”, aby powstrzymać drugą falę zakażeń COVID-19.

Powiedział, że trójpoziomowe podejście rządu do lokalnych ograniczeń „minimalnie spowolniło” przenoszenie choroby i to tylko na niektórych obszarach.

We wtorek zgony w Wielkiej Brytanii osiągnęły najwyższy poziom od pięciu miesięcy, kiedy odnotowano 367 nowych ofiar śmiertelnych związanych z koronawirusem. Zanotowano też prawie 23000 więcej przypadków wirusa.

Profesor Hayward zasugerował trzytygodniową blokadę, propozycję znaną jako „wyłącznik automatyczny”, która byłaby potrzebna przed Bożym Narodzeniem.

„Ostatnim razem mieliśmy blokadę, która trwała cztery miesiące, a jednym z powodów było to, że działaliśmy zbyt późno” – powiedział w wywiadzie dla Sky News All Out Politics.

„I myślę, że grozi nam ponownie sytuacja, w której pozwolimy, aby przypadki wzrosły do poziomu, w którym krótkie zablokowanie nie będzie wystarczająco skuteczne”.

Dodał: „Ratujesz więcej istnień, im wcześniej zaczniesz działać – myślę, że musi to nastąpić na długo przed Bożym Narodzeniem i musi się to zacząć niebawem”.

Profesor Hayward ostrzegł, że szczyt drugiej fali zakażeń COVID-19 tej zimy może być „mniej gwałtowny”, ale może „trwać dłużej” i prowadzić do większej liczby zgonów.

Daily Telegraph poinformował w środę, że Downing Street pracuje nad założeniem, że druga fala będzie bardziej zabójcza, niż pierwsza, na podstawie prognoz SAGE.

Wcześniej, minister rządu powiedział Sky News, że jest „za wcześnie, aby mówić”, jak ludzie będą mogli obchodzić Boże Narodzenie w tym roku, a wielu osobom obecnie zakazano kontaktów towarzyskich z innymi gospodarstwami domowymi wewnątrz, lub na zewnątrz.

Zapytany, jak ludzie mogliby świętować za mniej niż dwa miesiące, sekretarz ds. Środowiska – George Eustice – powiedział Kayowi Burleyowi ze Sky News: „Premier, tak jak my wszyscy, bardzo jasno powiedział, że chcemy, aby ludzie obchodzili Boże Narodzenie w sposób, który jest jak najbardziej zbliżony do normalnego.”

„Ale jest jeszcze za wcześnie, aby móc dokładnie określić, jaka będzie sytuacja w okresie Bożego Narodzenia i co będą, a czego nie będą w stanie zrobić w różnych częściach kraju.

„Oczywiście monitorowanie rozprzestrzeniania się tego wirusa jest najważniejsze, ale jednocześnie chcemy, aby ludzie żyli tak blisko normalnego życia, jak to tylko możliwe, w tym w Boże Narodzenie, które jest niezwykle ważnym okresem dla rodzin”.

The Sun poinformowało w środę, że analiza SAGE sugeruje, że najwyższy poziom ograniczeń, Poziom 3, może być potrzebny w całej Anglii do połowy grudnia.

mask

Z kolei członek SAGE, profesor Sir Mark Walport, powiedział, że „nie jest nierealistyczne” myślenie, że do końca listopada 25 000 osób może przebywać w szpitalu z koronawirusem.

Pan Eustice powiedział, że „właściwym podejściem” do reagowania na wzrost liczby infekcji jest trójpoziomowy rządowy system lokalnych ograniczeń, którego, jak powiedział, ministrowie „będą się trzymać” pomimo nacisków na ogólnokrajową blokadę „wyłączników”.

Dodał jednak, że rząd „pozostawi wszystkie opcje otwarte”, ponieważ ministrowie są „zaniepokojeni” nowym rozprzestrzenianiem się wirusa.

„Monitorowaliśmy częstość występowania tej choroby i dlatego kilka tygodni temu zaostrzyliśmy te ograniczenia. Wprowadziliśmy nowe w niektórych północnych miastach, w których nastąpił wczesny wzrost” – powiedział .

„Wiemy, że śmiertelność ma niestety tendencję do podążania za skokami zachorowalności przez kilka tygodni”

Pan Eustice powiedział, że zapadalność na chorobę zaczęła „maleć” i nastąpiło „osłabienie” rozprzestrzeniania się wirusa od czasu ponownego wprowadzenia ograniczeń latem, ale przyznał, że ministrowie stoją w obliczu „bardzo trudnej sytuacji, by je całkowicie kontrolować ”.

„Nie zaobserwowaliśmy gwałtownego wzrostu latem, kiedy złagodziliśmy Lockdown, częściowo dlatego, że było to latem, a długie dni i cieplejsza pogoda nie sprzyjały rozprzestrzenianiu się wirusa” – powiedział sekretarz ds. Środowiska.

„We wrześniu zaczęliśmy zauważać wzrost liczby wirusów, bardzo dokładnie to monitorowaliśmy i zaczęliśmy ponownie wprowadzać ograniczenia pod koniec tego miesiąca i od tamtej pory udoskonalamy je za pomocą ukierunkowanych kroków.

„To wirus, który rozprzestrzenia się w miesiącach zimowych i jest to trudna sytuacja, ale myślę, że obieramy właściwe podejście”.

mask2

Burmistrz Greater Manchester Andy Burnham, którego region podlega ograniczeniom na poziomie 3, ostrzegł, że „kończy się czas” na ogólnokrajową blokadę „obwodu”.

Wezwał ministrów, aby nie „zagłębiali się” w ich wielopoziomowy system i zamiast tego byli „otwarci w kwestii tego, co przyniesie rezultaty, jeśli chodzi o spadek liczby zakażeń i przyniesie jak najmniejsze szkody gospodarce”.

„W rozmowach, które prowadziliśmy z rządem, słyszeliśmy, jak główny lekarz, zastępca głównego lekarza, oraz główny doradca naukowy, wszyscy mówili, że nie myślą, że system poziomów, który został wprowadzony, faktycznie przyniesie rezultaty w postaci spadku liczby przypadków – powiedział Burnham dla Sky News.

„Słyszeliśmy więc od ekspertów, że rząd rzeczywiście podąża złą ścieżką i można było przejść z poziomu 3 do poziomu 4, a nawet do poziomu 5, lecz obawiam się, że to nie wystarczy”.

 

Leave a Reply