Czy Grypa Umarła na Covid-19? Wszystkie liczby potwierdzają zadziwiające wygaśnięcie wirusa.

Czy Grypa Umarła na Covid-19? Eksperci stawiają intrygujące pytanie. Statystyki są jednoznaczne.

Czy Grypa Umarła na Covid-19? Eksperci stawiają intrygujące pytanie. Statystyki są jednoznaczne.

Półkula południowa jest zwykle używana jako miernik tego, jak Zachód może sobie radzić w sezonie grypowym. W kwietniu w Australii zdiagnozowano zaledwie 14 przypadków grypy. W 2019 roku w tym samym okresie zanotowano ich 367. W Australii czerwiec jest szczytowym miesiącem grypy. Obecnie kraj nie odnotował ani jednego przypadku grypy od lipca.

W Chile of kwietnia do października 2019 roku odnotowano 7000 przypadków grypy. W tym samym okresie tego roku liczba ta wynosi 12.

COVID-19: Większość ludzi naturalnie wytwarza przeciwciała

Republika Południowej Afryki podobnie słabo wypada pod względem przypadków grypy w czasie, gdy wirus powinien się szerzyć.

W Wielkiej Brytanii nasz sezon grypowy dopiero się zaczyna. Ale odkąd Covid-19 zaczął się rozprzestrzeniać, do WHO zgłoszono zaledwie 767 przypadków w porównaniu z prawie 7000 od marca do października ubiegłego roku.

I chociaż potwierdzone laboratoryjnie przypadki grypy w zeszłym roku wzrosły o 10 procent między wrześniem a październikiem, w miarę rozpoczynania się nowego sezonu w tym roku liczba ta wzrosła do tej pory zaledwie o 0,7 procent. Oczywiście nie jest to całkowita liczba przypadków grypy.

Z danych Office for National Statistics wiemy, że co tydzień przez cały rok setki ludzi umiera z powodu podejrzanego zapalenia płuc związanego z grypą – i dlatego eksperci zgadzają się, że wraz z przewidywaną trudną zimą, szczepienia są nadal niezbędne dla uprawnionych na nie osób. Niektóre sezony grypowe rozpoczynają się wcześniej niż inne.

Jednak nasze niskie nadzorowanie grypy wskazuje, że rozprzestrzenianie się jej w Wielkiej Brytanii jeszcze nie nabrało tempa.

Potwierdzają to inne badania przeprowadzone przez Public Health England. Szacuje się, że globalnie liczba zachorowań na grypę spadła o 98 procent w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

„To prawda” – mówi dr David Strain, starszy wykładowca kliniczny na University of Exeter Medical School. „Nie ma wątpliwości, że obserwujemy znacznie mniej przypadków grypy”.

Więc gdzie się podziała grypa? Istnieją intrygujące teorie – niektóre bardziej dziwaczne niż inne.

Public Health England potwierdziło, że liczba testów na grypę jest niska w tym roku. Jednak twierdzi również, że dostępne dane pokazują, że ogólna aktywność grypy jest „niska”.

Są tacy, którzy twierdzą, że przypadki grypy w ogóle nie zniknęły, ale zamiast tego są rejestrowane jako Covid-19. Sceptycy twierdzą, że testy Covid nie są w stanie odróżnić koronawirusa od grypy, ale to po prostu nieprawda.

Wielu obawiało się, że będzie to koszmar, który zepchnie naszą służbę zdrowia na skraj przepaści przez „bliźniaczą” grypę, która zabija około 10 000 Brytyjczyków każdego roku, oraz drugą śmiertelną falę wirusa Covid-19.

Obawiano się również, że rząd przeprowadzi największy program szczepień przeciw grypie w historii Wielkiej Brytanii.

Trzydzieści milionów ludzi – o 20 procent więcej niż zwykle, w tym wszystkie osoby po pięćdziesiątce – kwalifikuje się do tegorocznej szczepionki.

Z najnowszych doniesień wynika, że już teraz administrowanie szczepionki jest najwyższe u osób powyżej 65 roku życia i małych dzieci.

Jest tylko jeden problem: wydaje się, że grypa prawie zniknęła

Moment znikania rozpoczął się wraz z pojawieniem się Covid-19 pod koniec naszego sezonu grypowego w marcu. A jak szybko spadły wskaźniki, można zaobserwować w danych z „nadzoru” zebranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Więc co się dzieje?

Niektórzy uważają, że przypadki COVID są błędnie diagnozowane jako COVID-19. Biorąc pod uwagę to, co widzieliśmy podczas przetwarzania diagnozy COVID-19, nie jest to zbyt trudna teoria do zaakceptowania.

Dr Elisabetta Groppelli, wirusolog i wykładowca zdrowia globalnego na Uniwersytecie St George’s na Uniwersytecie Londyńskim, wyjaśnia: „Grypa i Covid-19 są wywoływane przez bardzo wyraźne wirusy, co widać pod mikroskopem.

Nie ma szans pomylić jednego z drugim – fragment wirusowego materiału genetycznego z koronawirusa wygląda jak kawałek spaghetti, a materiał genetyczny grypy, który testujemy, wygląda jak osiem kawałków makaronu penne.”

Inna teoria sugeruje, że COVID-19, jako wirus, przejął grypę. Innymi słowy, jeśli zachorujesz na COVID-19, twojemu organizmowi będzie trudniej złapać grypę.

Teoria zyskała popularność na Twitterze i istnieje pewne naukowe uzasadnienie dla tego zjawiska.

Kiedy dana osoba jest zarażona jednym wirusem, jest mniej prawdopodobne, że zostanie w tym czasie zarażona innym z powodu czegoś, co nazywa się „interferencją wirusową”.

Dr Groppelli dodaje: „Wirusy to pasożyty. Po wejściu do komórki nie chcą, aby inne wirusy konkurowały z nimi. Zatem wirus znajdujący się już w organizmie skutecznie wyrzuci innego pasożyta”.

Ale czy w marcu było wystarczająco dużo przypadków COVID-19, aby zablokować grypę?

Naukowcy z Uniwersytetu Yale zasugerowali ostatnio, że wysoka obecność rinowirusa – przeziębienia – jesienią tego roku mogła spowodować „zablokowaną infekcję” śmiertelnym wirusem H1N1. W tym czasie rząd Wielkiej Brytanii zaplanował najgorszy scenariusz 65 000 zgonów. Ostatecznie zmarło 392 osób.

Badanie Yale wykazało, że ludzkie komórki już zakażone wirusem przeziębienia, były znacznie mniej podatne na zakażenie H1N1. Czy to może się powtórzyć w tym roku?

Public Health England zbadało próbki pobrane od około 20000 osób w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku, gdy panował koronawirus, i stwierdziło, że osoby, które miały grypę, były o 58 procent mniej narażone na zarażenie koronawirusem.

Dr Foxman mówi: „Zwykłe przeziębienia prawdopodobnie wzmacniają naszą obronę przed innymi wirusami. Jeśli całkowicie wyłączymy ich transmisję za pomocą środków blokujących, a następnie ponownie się na nie otworzymy, czy zobaczymy większą zachorowalność na  koronawirusy, jak i inne wirusy?

„Zdecydowanie opowiadam się za środkami łagodzącymi, ale to skomplikowany eksperyment. Będę to uważnie obserwować.”

Kilkanaście leków może działać przeciw Covid-19

Public Health England potwierdziło, że liczba testów na grypę jest niska w tym roku. Jednak twierdzi również, że dostępne dane pokazują, że ogólna aktywność grypy jest „niska”.

Istnieje również niebezpieczeństwo, że w przypadku braku testowania przypadków grypy w kraju i zagranicą, przypadki grypy mogą zostać pomylone z Covid-19.

2 KOMENTARZE

  1. Prawidłowa odpowiedź to – DDM. Tak. Współczynnik reprodukcji grypy to „zaledwie” 1,3 i noszenie maseczek oraz zmniejszenie kontaktów zmniejszyło go do wartości znacznie poniżej 1. Co tylko udowadnia, że „maseczki działają”.

Leave a Reply