Czwarty dzień agresji na Ukrainę. Siły rosyjskie wkroczyły do Charkowa [RELACJA NA ŻYWO]

Rosja kontynuuje ofensywę zmierzającą do okrążenia Kijowa, ale jest ona skutecznie odpierana - informują ukraińskie władze. Walki uliczne toczą się w wielu miejscach, ostrzelano m.in. Ochtyrkę i Czernihów. Ukraińskie siły zbrojne odpierają zmasowane ataki rosyjskiej armii prowadzone ze "wszystkich kierunków", m.in. potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju. Pod Wasylkowem, płonie baza paliwowa ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi.

Czwarty dzień agresji na Ukrainę. Siły rosyjskie wkroczyły do Charkowa [RELACJA NA ŻYWO]

Rosja kontynuuje ofensywę zmierzającą do okrążenia Kijowa, ale jest ona skutecznie odpierana – informują ukraińskie władze. Walki uliczne toczą się w wielu miejscach, ostrzelano m.in. Ochtyrkę i Czernihów. Ukraińskie siły zbrojne odpierają zmasowane ataki rosyjskiej armii prowadzone ze „wszystkich kierunków”, m.in. potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju. Pod Wasylkowem, płonie baza paliwowa ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi.

Niedziela jest czwartym dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Wróg kontynuuje ofensywę na wybranych kierunkach, jego głównym celem pozostaje okrążenie i zablokowanie Kijowa, by zmusić ukraiński rząd do zmiany polityki – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że rosyjska ofensywa słabnie, a jednostki wroga czekają na posiłki i uzupełnienie zapasów.

08:00 Rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach – pisze w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:00 O godzinie 8.00 w niedzielę Ministerstwo Zdrowia uruchamia obsługę w języku ukraińskim na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod numer 800 137 200 każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w obawie przed rosyjską agresją, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku.

07:56 Wzięliśmy ok. 200 rosyjskich jeńców, traktujemy ich zgodnie z Konwencją Genewską, mogą zadzwonić do rodziców – powiedział stacji CNN attache wojskowy przy ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie, gen. Borys Kremenecki.

07:51 Ukraina tworzy „międzynarodowy” legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy – poinformował w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. „Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju” – powiedział.

07:36 Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że tamtejsze elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie – poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.Podkreślił konieczność unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu. Jak pisze MAEA w wydanym w sobotę komunikacie, Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy (SNRIU) poinformował również, że jego personel utrzymuje regularne kontakty z elektrowniami. Ukraina ma cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami, które pokrywają mniej więcej połowę krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

07:26 Wiemy, jaki był plan agresji na Ukrainę prezydenta Rosji Władimira Putina – przewaga w powietrzu w ciągu 12 godz., zniszczenie ukraińskiej armii w 36 godzin., otoczenie Kijowa w 48 godz., zainstalowanie własnego reżimu w 72 godz. – nic z tego się nie powiodło – napisał na Twitterze amerykański senator Marco Rubio.

07:21 W Kijowie było w nocy z soboty na niedzielę kilka starć, ale teraz siły ukraińskie w pełni kontrolują sytuację w mieście – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa kijowskiej rady miejskiej Mykołę Poworoznika.

„Sytuacja w Kijowie jest spokojna, ukraińska stolica jest w pełni pod kontrolą ukraińskiej armii i obrony terytorialnej. W nocy było kilka starć z grupami dywersyjnymi” – oznajmił Poworoznik. Dodał, że sytuacja w okolicach Kijowa jest mniej więcej spokojna, a główne walki toczą się o najbliższe dojazdy do miasta.

Według niego wielu dywersantów przyjechało do Kijowa jeszcze przed wybuchem wojny, a teraz kolejni przekraczają linię frontu, omijając stanowiska żołnierzy ukraińskich.

07:11 Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk – poinformował w niedzielę rano mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.

07:06 Siły rosyjskie z lekkim sprzętem wojskowym wkroczyły do Charkowa – poinformował w niedzielę rano szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Według niego Rosjanie są już w centralnej części miasta. Syniehubow zaapelował do mieszkańców, by nie opuszczali miejsc, gdzie się ukrywają. „Siły Zbrojne Ukrainy likwidują wroga. Prosimy mieszkańców cywilnych, by nie wychodzili na ulice miasta” – oświadczył.

06:51 Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku –podało w niedzielę kierownictwo systemu w oświadczeniu, cytowanym przez NBC.

06:45 W Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci; rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu – poinformował sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

„Miała na imię Polina. Uczyła się w 4. klasie szkoły nr 24 w Kijowie. Dziś rano (w sobotę) na ul. Telihy ją i jej rodziców rozstrzelała rosyjska dywersyjno-zwiadowcza grupa” – napisał Bondarenko na Facebooku, zamieszczając zdjęcie dziewczynki.

06:27 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow stwierdził w niedzielę, że załamały się plany Kremla na błyskawiczne podbicie Ukrainy, ponieważ wojska ukraińskie już trzy doby wytrzymują rosyjskie ataki.

06:06 Podczas zaciętych walk w pobliżu lotniska w Hostomlu pod Kijowem ukraińska armia całkowicie rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę i przejęła znaczne ilości broni – podał w niedzielę rano portal Ukraińska Prawda.

05:57 Sześć osób zginęło a 55 zostało rannych w Ochtyrce w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie – poinformował szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki, powołując się na dane władz miejskich.

05:05 Ukraińskie media: nie ma miejsc w pociągach do Polski.

Na dworcu kolejowym we Lwowie ludzie czekają na pociąg, którym bezpłatnie mogą pojechać do Polski – poinformowały w niedzielę rano ukraińskie media. Pociągi są przepełnione, brakuje miejsc.

04:03 Prawie 300 tysięcy ludzi musiało opuścić swe domy i uciekać z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, powołując się na Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

04:03 Japonia w koordynacji z pozostałymi członkami grupy G7 zdecyduje, czy nakładać dalsze sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę – ogłosił w niedzielę szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi. Wcześniej kraje zachodnie zapowiedziały odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT.

03:56 Trwają walki o lotnisko pod Wasylkowem, około 20 km od Kijowa, i z tego powodu strażacy nie mogą przystąpić do gaszenia bazy paliwowej ostrzelanej przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi – poinformował w niedzielę nad ranem szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

02:59 Liczba rezerwistów Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zaciągnęli się do walki z Rosjanami, osiągnęła 37 tys. Dziękuję za wsparcie! Razem do zwycięstwa – napisał w sobotę późnym wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny na Facebooku.

02:41 Rosyjskie oddziały, szturmujące Charków na północnym wschodzie Ukrainy, wysadziły w powietrze przebiegający w pobliżu tego miasta gazociąg – poinformowała w nocy z soboty na niedzielę ukraińska agencja prasowa UNIAN.

02:39 Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa „Zjednoczenie Radon”- poinformowała w nocy z soboty na niedzielę służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy.

W niedzielę nad ranem, ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazała, że nie doszło do rozhermetyzowania pojemników.

„Trafili w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe” – przekazało biuro prasowe Służby.

02:18 Polska jest jednym z tych krajów, które w atakowanym z powietrza i oblężonym Kijowie ma ambasadora i dyplomatów. Są to ludzie, którzy pozostali tam na ochotnika – poinformował w nocy w soboty na niedzielę szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.

02:10 Rząd Portugalii wyraził zgodę na wysłanie broni dla Ukrainy walczącej z rozpoczętą w czwartek rosyjską inwazją. Ogłosił też zakaz wydawania obywatelom Rosji tzw. złotych wiz umożliwiających pobyt stały w Portugalii osobom spoza UE.

02:02 Włochy. Ukraińsko-rosyjski gest pokoju na scenie teatru operowego:

Śpiewaczki operowe z Ukrainy i Rosji uścisnęły się na scenie teatru San Carlo w Neapolu. Ich symboliczny gest z przesłaniem pokoju zakończyło operę „Aida” Giuseppe Verdiego.

01:56 Zacięte walki pod Charkowem, Chersoniem i w obwodzie ługańskim:

Ukraińskie siły zbrojne odpierają zmasowane ataki rosyjskiej armii prowadzone ze „wszystkich kierunków” – podała w nocy z soboty na niedzielę w komunikacie ukraińska armia, dodając, że wróg napotyka na „zdecydowany opór”.

01:55 W wyniku ataku artyleryjskiego przeprowadzonego przez siły rosyjskie na miasto Sumy, na północy Ukrainy, zginął mężczyzna – podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, cytowana w nocy z soboty na niedzielę przez agencję Ukrinform. Ranna została kobieta.

01:33 Władze Rosji miały ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych, by ukryć przed własnymi obywatelami szczegóły operacji zbrojnej na Ukrainie, która nie idzie tak, jak zakładano – poinformowało w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

01:21 Pod Wasylkowem, około 20 km od Kijowa, płonie baza paliwowa ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi – podał w nocy z soboty na niedzielę portal Ukraińska Prawda. Mieszkańcy proszeni są o zamykanie okien ze względu na szkodliwe substancje.

01:11 Ponad 3 tysiące osób zatrzymała w ostatnich trzech dniach w Rosji policja podczas protestów przeciwko wojnie z Ukrainą – poinformował w sobotę późnym wieczorem portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.

01:05 O apelu biskupów o chrześcijańskie podejście do uchodźców z Ukrainy przypomniał podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W nocy z soboty na niedzielę w świątyni zorganizowane zostało modlitewne spotkanie wspólnoty Wojownicy Maryi.

01:03 Ukraiński premier Denys Szmyhal napisał w sobotę wieczorem na Twitterze, że Ukraina jest wdzięczna za ostatnią rundę sankcji nałożonych na Rosję przez USA oraz ich sojuszników. „Dziękujemy naszym przyjaciołom za zobowiązanie się do odłączenia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT” – podkreślił szef rządu.

00:55 Przewodniczący SPD Lars Klingbeil wezwał w sobotę byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera (także SPD) do zerwania relacji biznesowych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Nie robi się interesów z agresorem, z podżegaczem wojennym, jakim jest Putin” – oświadczył Klingbeil.

00:43 Brytyjski premier Boris Johnson ocenił w sobotę wieczorem, że Ukraińcy „bohatersko walczą” i w niektórych miejscach odnoszą „wielkie sukcesy”, ale podkreślił, że trzeba zrobić więcej, by „zmienić trudną sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina” po rosyjskiej inwazji.

00:28 Silny wybuch nastąpił w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu mostu Patona w Kijowie – podała agencja Ukrinform. Doszło tam też do pożaru. Portal Ukraińska Prawda informuje o rosyjskim ataku rakietowym na Wasylków, miasteczko w pobliżu ukraińskiej stolicy.

00:27 Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie – poinformował w sobotę Elon Musk, szef firmy SpaceX, która dostarcza Internet za pośrednictwem konstelacji satelit. O taką możliwość zaapelował wcześniej wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

00:21 W walkach pod Kijowem zginął generał Magomed Tuszajew, dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej– poinformowała w sobotę późnym wieczorem agencja Interfax-Ukraina, cytując ukraińskie ministerstwo obrony.

00:04 Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w sobotę na Twitterze, że „10 niewinnych greckich cywilów zginęło w rosyjskim ataku” lotniczym w pobliżu Mariupola na wschodzie Ukrainy. „Przerwijcie bombardowanie teraz!” – napisał szef rządu.

23:59 W wyniku naszych sankcji Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem – powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Dodał, że USA wraz z UE i innymi sojusznikami zdecydowały się zastosować wobec Rosji „model irański”.

Przedstawiciel Białego Domu w ten sposób określił podczas briefingu prasowego efekt nowych zapowiedzianych sankcji wspólnie z UE, obejmujących wyłączenie części rosyjskich banków z globalnego systemu SWIFT oraz odebranie rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości obrony rubla.

Leave a Reply