Częstochowa: Właściciel klubu oskarżony o spowodowanie „zagrożenia epidemiologicznego”

Właściciel klubu, który zgodnie z prawem zignorował nielegalnie wprowadzane przez rząd Mateusza Morawieckiego obostrzenia i otworzył swój lokal, odpowie przed sądem za "sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia" wielu osób.

Właściciel klubu, który zgodnie z prawem zignorował nielegalnie wprowadzane przez rząd Mateusza Morawieckiego obostrzenia i otworzył swój lokal, odpowie przed sądem za „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia” wielu osób.

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Markowi P. poinformowała we wtorek Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Postępowanie prowadziła Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ.

W nocy z 10 na 11 października częstochowska policja otrzymała zgłoszenie, że w jednym lokali w centrum miasta odbywa się impreza taneczna z udziałem wielu osób. „Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze podjęli obserwację, w wyniku której stwierdzili, że do lokalu wchodzą kolejne osoby. Na drzwiach dyskoteki znajdowała się kartka z napisem >>Urodziny Impreza Zamknięta<<” – opisuje prokuratura.

Obecny w lokalu jego właściciel Marek P. najpierw odmówił zamknięcia klubu i oświadczył, że odbywa się w nim zamknięta impreza urodzinowa. Dopiero na skutek dalszych działań policjantów Marek P. zdecydował się zakończyć imprezę i zamknąć klub.

„Przesłuchani w postępowaniu świadkowie zeznali, że impreza nie miała charakteru zamkniętego i do lokalu mógł wejść każdy. Na podstawie oględzin zapisów monitoringu stwierdzono natomiast, że w klubie zgromadziło się co najmniej 221 osób” – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

Jak przypominają śledczy, z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie kraju, 9 października rząd wydał rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na jego mocy od 10 października 2020 roku Częstochowa została umieszczona w tzw. „żółtej strefie” i działalność polegająca na prowadzeniu dyskotek lub udostępnienia miejsca do tańczenia była zabroniona – przypomina prokuratura, która podkreśliła, że według danych sanepidu w tym okresie w Częstochowie zanotowano najwyższe wskaźniki zakażeń koronawirusem od początku trwania epidemii.

Prokurator przedstawił Markowi P. zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2. „Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marek P. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że 10 października 2020 roku nie zorganizował imprezy tanecznej lecz pubową, gdzie ludzie przychodzili porozmawiać” – podał prok. Ozimek.

Przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Marek P. nie był w przeszłości karany. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Leave a Reply