Czy czeka nas kolejna fala migracyjna do krajów Europy? Połowa młodych ludzi z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu chce wyemigrować

Prawie połowa młodych ludzi w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie twierdzi, że albo aktywnie próbuje migrować, albo rozważa migrację do innego kraju, zgodnie z 12. ankietą ASDA’A BCW Arab Youth Survey.

Prawie połowa młodych ludzi w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie twierdzi, że albo aktywnie próbuje migrować, albo rozważa migrację do innego kraju, zgodnie z 12. ankietą ASDA’A BCW Arab Youth Survey.

Badanie, w którym wzięło udział 4000 osób w wieku od 18 do 24 lat z 17 państw na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (MENA), wykazało, że 42 procent ankietowanych chce opuścić swój kraj i wyemigrować gdzie indziej, a 40 procent myśli o tym, by przeprowadzić się do innego kraju na stałe.

Piętnaście procent respondentów stwierdziło, że podjęło aktywne działania, aby przenieść się do innego kraju, a tylko 32 procent stwierdziło, że nigdy nie opuściłby swojego kraju.

Liban odnotował najwyższy odsetek młodych ludzi, którzy chcieliby wyjechać – 77%, następnie Libia – 69%, Jemen – 66% i Irak – 65%.

Około jedna czwarta młodzieży stwierdziła, że ​​chce przeprowadzić się z powodów ekonomicznych, podczas gdy czynniki powszechnie związane ze statusem uchodźcy, takie jak powody religijne lub polityczne, wynosiły odpowiednio tylko 2 i 8%. Kwestie bezpieczeństwa uzyskały nieco wyższy wynik – 12 procent.

Koronawirus z Wuhan również wpłynął na nastawienie do migracji, a 32 procent młodych ludzi twierdzi, że wirus zwiększa prawdopodobieństwo i chęć wyjazdu za granicę. W Libanie liczba ta była znacznie wyższa i wyniosła 77 procent.

Podobne badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały również silną chęć migracji z innych regionów, takich jak Afryka Subsaharyjska. W 2018 roku badanie Pew Research Center wykazało, że aż dwie trzecie 1,1 miliarda mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej chciało wyemigrować do Europy lub Stanów Zjednoczonych w ciągu pięciu lat.

Wiele osób w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich od dawna sprzeciwia się zwiększeniu migracji i zachęcaniu do niej ludzi z regionów takich jak Afryka. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział AD 2018, że wzrost liczby ludności na kontynencie doprowadzi do „bezprecedensowej” ery masowej migracji.

Leave a Reply