Czechy: Centroprawica dominuje wybory do Senat. Socjaldemokraci bez mandatu

Partie opozycyjne w Czechach ugruntowały swoją dominującą pozycję w wyższej izbie parlamentu po wielkim zwycięstwie w wyborach zdobyli  mandatów w Senacie, ponieważ rządzący centrolewicowy rząd koalicyjny poniósł porażkę.

Partie opozycyjne w Czechach ugruntowały swoją dominującą pozycję w wyższej izbie parlamentu po wielkim zwycięstwie w wyborach zdobyli  mandatów w Senacie, ponieważ rządzący centrolewicowy rząd koalicyjny poniósł porażkę.

Prawie wszystkie głosy zliczone w sobotę przez Urząd Statystyczny w większości centroprawicowych partii opozycyjnych zdobyły 26 z 27 mandatów do zdobycia w 81-osobowym Senacie w dwóch turach wyborów.

Największa partia koalicji rządzącej – centrowa partia ANO (TAK) premiera Andreja Babisa – zdobyła tylko jedno miejsce. Jej partner koalicyjny, lewicowi socjaldemokraci, nie zdobyli żadnego z 10 mandatów, których bronili.

Odkazanie skrzynki na glosy w Czechach
Czechy – odkażanie skrzyń na głosy w wyborach senackich

Ich rząd mniejszościowy jest wspierany w niższej izbie parlamentu przez skrajnie lewicowych komunistów, którzy nie mają miejsca w Senacie.

Izba niższa dominuje w procesie legislacyjnym, ale Senat odgrywa ważną rolę w uchwalaniu poprawek do konstytucji i zatwierdzaniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Grupa burmistrzów i kandydatów niezależnych zdobyła 11 mandatów, następnie konserwatywna Partia Obywatelsko-Demokratyczna z pięcioma, a Chrześcijańscy Demokraci z trzema.

W czasie pandemii koronawirusa maski na twarz były wymagane w miejscach głosowania.

Wyborcy poddani kwarantannie mieli możliwość oddania kart do głosowania z pojazdów w tymczasowych lokalach wyborczych w całym kraju.

Glosowanie z samochodu w Czechach
Wyborca oddający głos podczas wyborów senackich w Czechach

Ci, którzy nie mogli skorzystać z samochodu lub wyjść do miasta, mogli poprosić specjalną komisję wyborczą o wysłanie urny do ich domów.

Przed pandemią koronawirusa wyborcom poddanym kwarantannie nie wolno było oddawać kart do głosowania, chociaż ich liczba była stosunkowo niska.

Republika Czeska, licząca 10,7 mln mieszkańców, odnotowuje rekordowy wzrost nowych potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem. Ich liczba osiągnęła w piątek 8618, co stanowi nowy rekord czwarty dzień z rzędu.

W kraju jest łącznie prawie 110 000 potwierdzonych przypadków, w tym 905 zgonów.

Leave a Reply