Czarnoskóra rasistka pełniąca urząd burmistrza Chicago nie będzie udzielać wywiadów białym dziennikarzom [VIDEO]

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot, która zbliża się do półmetka swojej pierwszej kadencji, zapowiedziała, że z tej okazji udzieli wywiadów jeden na jeden tylko dziennikarzom, którzy nie są biali. Jak uzasadniała - media w mieście reprezentują w przytłaczającej mierze biali, i to głównie mężczyźni.

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot, która zbliża się do półmetka swojej pierwszej kadencji, zapowiedziała, że z tej okazji udzieli wywiadów jeden na jeden tylko dziennikarzom, którzy nie są biali. Jak uzasadniała – media w mieście reprezentują w przytłaczającej mierze biali, i to głównie mężczyźni.

„To wstyd, że w 2021 roku korpus prasowy ratusza jest w przeważającej większości biały w mieście, w którym ponad połowa mieszkańców identyfikuje się jako czarnoskórzy, Latynosi, AAPI (Amerykanie pochodzących Azji i Wysp Pacyfiku) lub rdzenni Amerykanie” – tweetowała w środę Lightfoot.

Nazwała przekrój rasowy korpusu prasowego w ratuszu „nierównowagą, która musi się zmienić”. Jak dodała, lokalne media w Chicago „powinny odzwierciedlać wiele kultur”.

„Podczas gdy w mediach społecznościowych niektórzy zareagowali na środowe tweety Lightfoot chwaląc posunięcie jako +sprawiedliwość+ i krok naprzód, wielu innych skrytykowało decyzję” – podkreśliła stacja NBC w Chicago przytaczając opinię reportera „Chicago Tribune” Gregory’ego Pratta.

„Jestem latynoskim reporterem @chicagotribune, którego prośba o wywiad została rozpatrzona pozytywnie. (…) Jednak kiedy poprosiłem biuro burmistrza o zniesienie warunku wobec innych i powiedzieli nie, z szacunkiem odwołaliśmy (wywiad). Politycy nie mają prawa wybierać, kto ich relacjonuje” – argumentował dziennikarz na Twitterze.

Unia Europejska powołała koordynatora do walki z rasizmem

Lightfoot to pierwsza czarnoskóra kobieta burmistrz w Chicago

Jak zauważyła NBC, Lightfoot, pierwsza czarnoskóra kobieta burmistrz w Chicago będąca też pierwszym otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu burmistrzem, w liście wysłanym pocztą elektroniczną do chicagowskich mediów, zaznaczyła, że chce „upewnić się”, że członkowie mediów rozumieją jej argumentację. Wskazała na fakt, że „kraj stanął w obliczu historycznego rozliczenia z systemowym rasizmem” – odnosząc się do reakcji po zabójstwie George’a Floyda przez policjanta w Minneapolis.

„Patrząc na brak różnorodności w korpusie prasowym Ratusza i innych redakcjach informacyjnych, niestety nie wydaje się, by wiele instytucji medialnych w Chicago to zrozumiało” – twierdziła Lightfoot.

Jak dodała, odkąd rozpoczęła kampanię na burmistrza, uderzyła ją „przytłaczająca biel i nasycenie mężczyznami chicagowskich mediów, redakcji, politycznych korpusów prasowych i tak, szczególnie korpusu prasowego ratusza”.

„Rzucam wam wyzwanie. (…) Zatrudnijcie reporterów innych ras, a w szczególności kobiety innych ras, aby relacjonowały politykę Chicago, a w szczególności ratusz” – postulowała Lightfoot.

Francja: Rasizm powodem odwołania demonstracji dewiantów ze środowisk LGBT

Leave a Reply