Czarnek: Matury i egzamin ósmoklasisty w zaplanowanych terminach

Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami; od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami; od 4 do 20 maja – egzamin maturalny, od 25 do 27 maja – egzamin ósmoklasisty – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN na konferencji prasowej przedstawił szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.

Zapowiedział, że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. „Od 4 maja do 20 maja – egzamin maturalny, od 25 maja do 27 maja – egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana” – poinformował Czarnek.

Przypomniał, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. „Dla ósmoklasistów mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020r.” – podkreślił minister edukacji.

Dodał, że mniejsza będzie także liczba zadań otwartych.

Szef MEiN przekazał, że egzaminie maturalny również odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r. „Egzaminy obowiązkowe – tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby” – powiedział Czarnek.

Czarnek: wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem w roku szkolnym 2021/2022

Czarnek: nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami

Nie będzie żadnych testów na obecność koronawirusa przed egzaminami. Wystarczą obostrzenia sanitarne – zapowiedział minister edukacji i nauki.

Szef MEiN w czasie konferencji prasowej oświadczył, że nie będzie żadnych testów dla młodzieży przed egzaminami – czy to maturalnym, czy ósmoklasisty.

„Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami. Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów. Wystarczą obostrzenia sanitarne” – powiedział minister Czarnek.

Jak wyjaśnił – „reżim sanitarny, który był stosowany również na egzaminach próbnych”, wystarczy do tego, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestników egzaminów maturalnych, i egzaminu ósmoklasisty”.

Czarnek: jest duża szansa, że dzieci w kwietniu wrócą do szkół

Czarnek: matura w 2022 i 2023 r., tak jak w tym roku – będzie bez egzaminu ustnego

Matura w 2022 r. i w 2023 roku, tak jak w tym roku, odbędzie się bez egzaminu ustnego, ale będzie obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym – powiedział minister edukacji i nauki.

Szef MEiN poinformował także o egzaminach w 2022 roku. „Egzamin z trzech przedmiotów w przypadku egzaminu ósmoklasisty: polski, matematyka, język obcy, bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzaminu z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 roku” – powiedział Czarnek.

Jak dodał – „na pewno nie wcześniej, a zatem pozostajemy w formule, która jest do tej pory”.

Zapowiedział, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju. „Ten termin się sprawdza, jest dobry i dlatego w przyszłym roku będzie to także maj” – oświadczył.

Wyjaśnił, że będzie on przeprowadzony według tych samych wymagań egzaminacyjnych, które są w tym roku, zatem tych, które są w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. W związku z tym, będzie mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie taki jak w 2019 roku, 2020 roku i 2021 roku i mniejsza liczba zadań otwartych” – zapowiedział minister.

UK: Skrajnie lewicowa indoktrynacja już od przedszkola

Poinformował, że egzamin maturalny będzie również według tych samych wymagań, które zawarto w rozporządzeniu z 16 grudnia 2020 roku. Egzaminy obowiązkowe – tylko część pisemna na poziomie podstawowym, część usta – tylko dla osób, które potrzebują wyniku do rekrutacji na uczelnie za granicą.

Powiedział, że jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to „obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów – bez tego limitu 30 proc. czy 20 proc, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem” – wyjaśnił.

Czarnek: matura w 2023 r. na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r.

Matura w 2023 r. odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych z podstawy programowej z 2018 r., bez progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego – poinformował minister edukacji i nauki.

Mówiąc podczas konferencji prasowej o egzaminach w 2023 r., Czarnek poinformował, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2017 roku”. Zaznaczył, że „to nie jest dla nikogo nowość – mówimy o tym od 2017 roku”.

Jak podał, egzamin ten będzie przeprowadzony w maju 2023 r. z trzech przedmiotów, bez egzaminu z dodatkowego przedmiotu. „Dodatkowy przedmiot może wejdzie w 2024 r., ale o tym będziemy decydować później” – dodał Czarnek.

Konrad Berkowicz ze skrętem na mównicy sejmowej: „Każdy dorosły człowiek ma prawo robić co chce, nawet szkodząc sobie” [VIDEO]

„Z kolei egzamin maturalny zgodnie z wymaganiami podstawy programowej z 2018 r. to też nie jest nowość dla nikogo. Arkusz egzaminacyjny będzie w formie określonej w dostępnych informatorach bez obowiązku zdania, tj. uzyskania przynajmniej 30 proc. z egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym” – powiedział szef MEiN.

Wyjaśnił, że „będzie tylko obowiązek przystąpienia do tego egzaminu, a obowiązek zdania będzie dopiero od AD 2025”.

Władze stolicy o podwyżkach cen wywozu śmieci: Szkoda czasu na konsultacje

Leave a Reply