COVID-19: „Nowa normalność” pozostanie z nami na zawsze?

Świat powinien przygotować się na to, że mimo stosowania szczepionek koronawirus pozostanie wśród nas - ostrzegła w piątek szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon.

Świat powinien przygotować się na to, że mimo stosowania szczepionek koronawirus pozostanie wśród nas – ostrzegła w piątek szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon.

„Teraz wydaje się bardziej prawdopodobne, że (koronawirus) zostanie”, a nie zniknie – powiedziała agencji AFP Ammon podczas wideokonferencji. „Wydaje się, że bardzo dobrze zaadaptował się on w środowisku ludzkim. Musimy więc przygotować się na to, że z nami zostanie. Nie byłby to pierwszy wirus, który pozostanie z nami na zawsze, więc nie jest to jego niezwykła cecha” – podkreśliła.

szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorob ECDC Andrea Ammon
Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon

Szczepionki, według niektórych naukowców, mogą drastycznie zmniejszyć ryzyko zakażenia się, jednak ci sami naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zapobiegają również przenoszeniu koronawirusa.

Warto nadmienić, że w tak krótkim czasie nie jest możliwe, by preparaty dostępne na rynku mogły być dostatecznie przebadane. Producenci zastrzegają, iż nie będą ponosić odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne po zastosowaniu preparatu, a z całego świata dobiegają informacje o zgonach tysięcy osób niedługo po szczepieniu.

„Pytanie brzmi, co to oznacza dla skuteczności szczepionki” – podkreśliła Ammon, wskazując przykład grypy sezonowej, do której szczepionki są dostosowywane każdego roku. „Jest możliwe, że taka sytuacja wydarzy się i tym razem lub że w pewnym momencie (wirus) ustabilizuje się i będziemy mogli używać szczepionek przez długi czas”.

Czy jesteśmy poddawani eksperymentowi?

Leave a Reply