COVID-19: Czechy ponownie wprowadzają lockdown

Ponownie zostanie wprowadzony lockdown w Czechach. Sklepy i wiele innych przedsiębiorstw zostanie zmuszonych do zamknięcia z powodu COVID-19. Kraju odnotowuje się rosnącą liczbę zachorować.

Ponownie zostanie wprowadzony lockdown w Czechach. Sklepy i wiele innych przedsiębiorstw zostanie zmuszonych do zamknięcia z powodu COVID-19. Kraju odnotowuje się rosnącą liczbę zachorowań.

Od czwartku wszystkie sklepy będą zmuszone zamknąć swoje drzwi. Wyjątkiem mają być supermarkety, apteki i wybrane mniejsze sklepy. Od środy kraj nakłada również na mieszkańców obowiązek noszenia masek zarówno w miejscach publicznych na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

Maski należy nosić nawet podczas jazdy, jeśli w samochodzie znajdują się osoby spoza najbliższej rodziny osoby kierującej pojazdem – informuje austriacki tabloid Kronen Zeitung.

Nowe ograniczenia pojawiają się, gdy w Czechach w ostatnich tygodniach nastąpił wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa i we wtorek odnotowano nowy dzienny rekord infekcji z 11984 nowymi przypadkami wirusa potwierdzonymi przez czeską służbę zdrowia.

Według statystyk rządu czeskiego na dzień 31 sierpnia w tym kraju odnotowano zaledwie 273 przypadki. Liczby te jednak znacznie wzrosły od początku października.

Liczba zgonów w tym samym okresie również wzrosła z zaledwie jednego zgonu 31 sierpnia do ponad stu 20 października. Nieco ponad 4000 osób jest obecnie hospitalizowanych z powodu wirusa. Republika Czeska ma jeden z najwyższych wskaźników zakażeń per capita w Europie.

Inne kraje europejskie również obserwują wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa, a niektóre, takie jak Francja czy Wielka Brytania, wprowadziły godzinę policyjną, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, ale nie zostały jeszcze całkowicie zablokowane.

Włoski region Lombardia, który został mocno dotknięty przez wirusa na początku tego roku, również wprowadził godzinę policyjną na następne trzy tygodnie.

Inne włoskie regiony, takie jak Kampania, także ogłosiły, że wprowadzą podobne środki dotyczące godziny policyjnej.

W międzyczasie burmistrz Neapolu Luigi de Magistris stwierdził, że miasto ma tylko 15 wolnych łóżek do intensywnej terapii i powiedział, że powrót do surowszych środków wprowadzonych na początku roku jest bardzo prawdopodobny.

Szwecja statystyki smierci z powodu COVID 19
Dzienne statystyki śmierci z powodu COVID-19 w Szwecji

Zupełnie inną drogą – wyraźnie bardziej skuteczną – poszła Szwecja, która odnotowywała dużą liczbę zachorowań, jednak władze uznały, że najlepszym rozwiązaniem będzie nabranie tzw. odporności zbiorowej przez Szwedów. W rezultacie pandemia wygasła, gospodarka poniosła stosunkowo niewielkie straty, a ludzie nie żyją w strachu.

Leave a Reply