
Cosmos(ATOM) to wysoce przyszłościowy i innowacyjny projekt blockchain cross-chain zainicjowany przez zespół Tendermint w 2016 roku. Celem tego projektu jest zbudowanie „Internetu blockchain” i zbudowanie głęboko zintegrowanego ekosystemu gospodarki tokenów poprzez realizację podstawowa funkcja transferu tokenów. Cosmos Hub to pierwszy cross-chain hub ekologii Cosmos. ATOM jest tokenem zastawu kapitałowego Cosmos Hub, który może być wykorzystywany do mechanizmu zapobiegania spamowi, dywidendy hipotecznej i mechanizmu głosowania w zarządzaniu społecznością.
Jakie problemy z blockchainem rozwiązuje ATOM?
- Skalowalność — protokoły Proof-of-Work są powolne, drogie, nieskalowalne i szkodliwe dla środowiska.
- Użyteczność — aplikacje Blockchain są złożone i trudne do zrozumienia dla programistów.
- Interoperacyjność – Gospodarki Blockchain są wyciszone i nie mogą przenosić aktywów między sobą.
Cosmos: Internet Blockchainów?
Sieć Cosmos pozwala deweloperom na ciągłe dodawanie kolejnych łańcuchów do huba z dodanymi funkcjonalnościami. W ten sposób powstaje ogromna sieć łańcuchów, które stale komunikują się ze sobą i wymieniają dane w czasie rzeczywistym. Przypomina to koncepcję “internetu rzeczy” (IoT, ang. internet-of-things (IoT), gdzie wszystkie urządzenia w sieci są ze sobą połączone i autonomicznie wprowadzają zmiany w celu poprawy ogólnej wydajności systemu. Dlatego też Cosmos zyskał miano internetu blockchainów.
Oczekiwania inwestorów na rynku krypto w 2022 roku
Kryptowaluta Cosmos (ATOM) podrożała o 326% od początku zeszłego roku!
Ambicją twórców projektu jest stworzenie sieci, która połączyłaby wiele blockchainów w jeden wielki ekosystem.
Cosmos jest zdecentralizowaną siecią niezależnych (równoległych) blockchainów.
Idea stworzenia Cosmos została przedstawiona w 2016 roku.
Celem projektu jest stanie się “internetem blockchainów”
Kryptowalutą projekt jest ATOM, która jest obecnie 25. największym coinem pod względem kapitalizacji rynkowej (8,7 mld dol.) według danych CoinMarketCap w chwili pisania artykułu. Wartość wszystkich cyfrowych aktywów zarządzanych pod tym projektem to ponad 147 mld dol.
Sieć Cosmos składa się z trzech warstw:
- Aplikacje: przetwarzające transakcje i na bieżąco aktualizujące stan sieci.
- Sieci: ułatwiające komunikację pomiędzy strefami i hubem.
- Mechanizm konsensusu: mechanizm Proof-of-Stake, który przeprowadza uwierzytelnianie transakcji
Te trzy warstwy muszą być ze sobą połączone, aby cała sieć łańcuchów i warstw mogła wspólnie funkcjonować. Jest to możliwe dzięki narzędziom open-source, które mogą być ulepszane poprzez uwzględnienie opinii użytkowników.
Cosmos to także sieć niezależnych blockchainów zwanych “strefami”, które są podłączone do głównego łańcucha lub Cosmos Hub. Protokół IBC jest tym, co łączy każdą strefę z hubem. Każda strefa indywidualnie zatwierdza konta użytkowników, przeprowadza transakcje, wybija nowe tokeny ATOM i wypłaca nagrody. Co więcej, każda strefa może również być modyfikowana w celu poprawy wydajności i działa autonomicznie nie wymagając żadnej interwencji.
Każda strefa nadzoruje także walidatory, transakcje, tworzenie i dystrybucję tokenów, podczas gdy protokół IBC pozwala strefom na bezproblemowe połączenie z Cosmos Hub. Dzięki temu osiągana jest interoperacyjność. Z uwagi an to, że hub jest wspólnym łącznikiem dla wszystkich stref, protokół ten zapewnia również, że połączenie i komunikacja są wysoce bezpieczne i szybkie.
Tendermint: serce Cosmos
Silnik Tendermint Byzantine Fault Tolerance (BFT) to to najbardziej istotna cecha sieci Cosmos. Jest to algorytm, który pozwala programistom blockchain na ciągłe tworzenie i dodawanie nowych stref do sieci bez konieczności kodowania ich od zera. Jest on również odpowiedzialny za utrzymanie solidnego bezpieczeństwa i dodawanie nowych bloków do łańcucha.
Sercem tego potężnego blockchaina jest Tendermint Core – mechanizm konsensusu oparty na PoS (ang. Proof-of-Stake), który zarządza ogromną siecią walidatorów transakcji (lub węzłów). Wszystkie te węzły muszą wyrazić zgodę na głosowanie, gdy proponowana jest zmiana lub aktualizacja.
Cosmos SDK (ang. Software Development Kit) to zespoł narzędzi dla programistów, który ułatwia rozwój oprogramowania i wspomaga deweloperów poprzez dostarczanie wszystkich wspólnych niezbędnych narzędzi, takich jak Tendermint BFT Engine i Tendermint Core. Tworzenie i dystrybucja Atom są zapewnione przez te narzędzia oferowane w zestawie, dzięki czemu koderzy mogą bardzo łatwo wprowadzać zmiany do sieci Cosmos. To w zasadzie pozwala na dostosowanie do własnych potrzeb.
Ponad 20 blockchainów, w tym Cosmos Hub, Osmosis, Crypto.Org i Terra, są obecnie połączone w ekosystemie Cosmos za pomocą protokołu Inter-Blockchain Communication (IBC), który pozwala niezależnym blockchainom komunikować się ze sobą, a także przesyłać dane i aktywa. W listopadzie miejsce miało ponad 1,6 miliona transferów dzieki IBC pomiędzy blockchainami, zgodnie z danymi portalu Map of Zones.
Vitalik Buterin: Ethereum (ETH) dojdzie do 100% optymalizacji dopiero za kilka lat [VIDEO]
Istnieje ponad 262 aplikacji i usług zbudowanych na Cosmos, jak wynika z informacji zaprezentowanych przez stronę projektu. Tymczasem, w oparciu o Ethereum zbudowanych zostało już ponad 2,8 tys. aplikacji. To znacznie więcej, jednak należy pamiętać o tym, że Ethereum jest już relatywnie starą siecią jak na świat krypto, co oznacza, że niektóre rozwiązania są już nieco archaiczne. Potrzebne są zatem nowe projekty nowych sieci. Cosmos jest jedną z nich. Porównując sieć Cosmos(ATOM) z Ethereum(ETH) pod względem technicznym to ATOM oferuje takie rozwiązania, które będą dostępne w sieci Ethereum dopiero za 6 lat.