CNN: Wojska białoruskie mogą wkrótce wkroczyć na Ukrainę [VIDEO]

Siły Białorusi mogą wkrótce dołączyć do inwazji na Ukrainę - podała telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, białoruskie i NATO.

CNN: Wojska białoruskie mogą wkrótce wkroczyć na Ukrainę [VIDEO]

Siły Białorusi mogą wkrótce dołączyć do inwazji na Ukrainę – podała telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, białoruskie i NATO.

Według CNN choć ostateczna decyzja o udziale Białorusi nie została jeszcze podjęta, NATO i USA oceniają, że jest to coraz bardziej prawdopodobne oraz że reżim w Mińsku przygotowuje grunt pod dołączenie do agresji.

„Putin potrzebuje wsparcia” – mówi cytowany przez telewizję przedstawiciel NATO. Według źródła w białoruskiej opozycji, jednostki wojskowe są już gotowe do wejścia na Ukrainę.

Zachodni oficjele uważają, że choć wysłanie wojsk byłoby ryzykowne dla reżimu Łukaszenki i może zachwiać jego stabilnością, decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta przez niego, lecz przez Kreml.

„Tu nie chodzi o to, czego chce Łukaszenka. Pytanie brzmi: czy Putin chce kolejnego niestabilnego państwa w swoim regionie” – powiedział rozmówca CNN.

Mimo to, podczas wtorkowego briefingu przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że USA nadal nie widzą konkretnych sygnałów wskazujących na rychłe wkroczenie wojsk białoruskich. Ocenił jednak, że w coraz większym stopniu siły Ukrainy są w stanie przeprowadzać kontrataki, wypychając Rosjan z ich pozycji, m.in. na wschodzie i południu kraju.

Z kolei na Twitterze pojawiły się filmiki pokazujące, jak przemieszcza się wojsko po Białorusi.

Leave a Reply