CNN: Przemówienie Joe Bidena w Warszawie najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury [VIDEO]

Przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie było najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury - ocenili komentatorzy CNN, recenzując jego mowę na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Wyrazili też duże zaskoczenie słowami prezydenta o tym, że Władimir Putin "nie może pozostać przy władzy".

CNN: Przemówienie Joe Bidena w Warszawie najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury [VIDEO]

Przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie było najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury – ocenili komentatorzy CNN, recenzując jego mowę na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Wyrazili też duże zaskoczenie słowami prezydenta o tym, że Władimir Putin „nie może pozostać przy władzy”.

„To może być najważniejsze przemówienie, które wygłosi jako prezydent, a z pewnością najważniejsze do tej pory” – powiedziała dziennikarka CNN Kaitlan Collins.

Zarówno ona, jak i inni komentatorzy skupili się na ostatnim zdaniu mowy Bidena: „Na litość boską, on nie może pozostać przy władzy”. Zastanawiali się przy tym na ile słowa te były wypowiedziane z premedytacją, biorąc pod uwagę, że dotąd Biały Dom wystrzegał się sugestii, że jego celem jest zmiana reżimu w Moskwie.

Prezydent Biden nazwał Putina „rzeźnikiem”

„To był dość szalony moment” – ocenił reporter Phil Mattingly, zwracając uwagę na to, że podczas spotkań z uchodźcami na Stadionie Narodowym Biden nazwał Putina „rzeźnikiem”.

Telewizja zacytowała też odpowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który stwierdził w SMS-ie do stacji, że decyzja o tym, kto sprawuje władzę w Rosji należy do Rosjan, a nie do Bidena.

Były attache wojskowy USA w Moskwie gen. Peter Zwack zwrócił uwagę na to, że podczas mowy Biden zwrócił się bezpośrednio do Rosjan, używając dojmujących dla nich porównań obecnej wojny, m.in. z oblężeniem Leningradu.

Politolog Uniwersytetu Stanforda Larry Diamond określił przemówienie prezydenta USA w Warszawie mianem „churchillowskiego”, nakreślając generacyjną walkę demokracji z autokracją.

Biały Dom: prezydent Biden nie nawoływał do zmiany reżimu w Rosji

„Słowa prezydenta Joe Bidena w Warszawie o tym, że „on nie może pozostać przy władzy”, nie były wezwaniem do zmiany reżimu w Rosji” – przekazał dziennikarzom w sobotę wieczorem Biały Dom.

„Prezydentowi chodziło o to, że Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad swoimi sąsiadami lub regionem. Nie mówił o władzy Putina w Rosji ani o zmianie reżimu” – wyjaśnił przedstawiciel Białego Domu w wiadomości przekazanej dziennikarzom towarzyszącym prezydentowi.

Biały Dom odniósł się w ten sposób do zdania kończącego przemówienie amerykańskiego prezydenta w Warszawie: „Na litość boską, on nie może pozostać przy władzy”, które przez komentatorów zostało odebrane jako wezwanie do zmiany władzy na Kremlu.

Do tej pory sam Biden, jak i przedstawiciele jego administracji odrzucali sugestie, że celem strategii USA jest obalenie Putina. Jednocześnie sam gospodarz Białego Domu w ostatnich dniach zaczął znacznie ostrzej wypowiadać się o rosyjskim prezydencie, nazywając go zbrodniarzem wojennym, mordercą i rzeźnikiem.

Leave a Reply