Chiny: Xi Jinping każe wojsku skupić się na przygotowaniach do wojny [VIDEO]

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział we wtorek marynarzom stacjonującym w przybrzeżnej bazie wojskowej we wschodnich Chinach, że powinni „skupić się na przygotowaniach do wojny”.

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział we wtorek marynarzom stacjonującym w przybrzeżnej bazie wojskowej we wschodnich Chinach, że powinni „skupić się na przygotowaniach do wojny”.

„[Powinniście] skupić swój umysł i energię na przygotowaniach do wojny i zachować dużą czujność” – powiedział Xi żołnierzom piechoty morskiej, jak donosi państwowa China Central Television (CCTV).

Xi Jinping jest sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej Chin.

Powiedział marynarze, że powinni dążyć do tego, aby być „wielofunkcyjną siłą bojową o możliwościach szybkiego reagowania, działającą w każdych warunkach pogodowych i regionalnych”.

„Żołnierze mają wiele różnych misji, a wymagania wobec Was będą rozmaite” – powiedział Xi.

„W związku z tym powinniście oprzeć swoje szkolenie na potrzebie pójścia do bitwy… i podniesienia [własnych] standardów szkolenia i zdolności bojowych” – poinstruował.

Chiński przywódca przemawiał w bazie wojskowej w pobliżu miasta Shantou, położonej we wschodniej prowincji Guangdong. Shantou jest położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin, około 250 mil od wyspy Tajwan.

Xi powiedział we wtorek marines w pobliżu Shantou, że „powinni wziąć na siebie ważną odpowiedzialność za ochronę chińskiego terytorium i suwerenności, interesów morskich kraju i jego interesów za oceanem” – zawoalowane odniesienia do roszczeń Pekinu do Tajwanu i Morza Południowochińskiego, donosi South China Morning Post (SCMP).

W ostatnich tygodniach narastały napięcia między Chinami a Tajwanem. Podczas gdy Tajwan funkcjonuje jako suwerenne państwo z własnym rządem wojskowym i demokratycznym, Chiny traktują wyspę jako prowincję renegatów. Pekin obiecał zjednoczenie siłą Tajwanu z Chinami, jeśli będzie to konieczne, i zintensyfikował swoje wysiłki, aby zastraszyć wyspę nieustannymi wojskowymi przelotami w tym roku. Chińskie siły powietrzne nakazały tysiące wtargnięć w przestrzeń powietrzną Tajwanu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co agencja Reuters określiła pod koniec zeszłego miesiąca jako „niewypowiedziana wojna na wyczerpanie”.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) przeprowadziła 10 października ćwiczenia wojskowe na dużą skalę symulujące inwazję na wyspę w Guangdong i sąsiedniej prowincji Fujian, położonej zaledwie 130 kilometrów od Tajwanu, w najwęższym odcinku Cieśniny Tajwańskiej, która oddziela Chiny i Tajwan.

PLA 10 października oświadczyła, że planuje przeprowadzić „kolejne ćwiczenia z żywym ogniem w Cieśninie Tajwańskiej, które rozpoczną się we wtorek [12 października] i potrwają cztery dni”, podał wówczas SCMP.

„Wiercenie odbędzie się u wybrzeży Półwyspu Gulei w prowincji Fujian, zgodnie z zawiadomieniem lokalnych władz morskich – lokalizacji po przeciwnej stronie Cieśniny Tajwańskiej do miasta Kaohsiung” – czytamy w raporcie.

Tajwańskie miasto Kaohsiung położone jest bezpośrednio po drugiej stronie cieśniny od chińskiego miasta Shantou, miejsca wizyty Xi we wtorek.

Wizyta Xi w Shantou była częścią większej wycieczki po Guangdong w tym tygodniu, promującej plan KPCh dotyczący „odmłodzenia narodowego” w odpowiedzi na tegoroczną walkę gospodarczą narodu pod ciężarem trwającej pandemii koronawirusa. Według raportu, podróż chińskiego przywódcy do Guangdong została zaplanowana na dwa tygodnie przed „ważnym plenum Partii Komunistycznej, podczas którego ma zostać zatwierdzony następny pięcioletni plan rozwoju gospodarczego i społecznego”.

Leave a Reply