Chiński statek towarowy połączył się na orbicie z chińską stacją kosmiczną

Bezzałogowy statek towarowy Tianzhou-2 przycumował w niedzielę do orbitalnej stacji kosmicznej Tianhe przywożąc paliwo i zapasy dla przyszłej załogi stacji - poinformowała chińska agencja kosmiczna.

Chiński statek towarowy połączył się na orbicie z chińską stacją kosmiczną

Bezzałogowy statek towarowy Tianzhou-2 przycumował w niedzielę do orbitalnej stacji kosmicznej Tianhe przywożąc paliwo i zapasy dla przyszłej załogi stacji – poinformowała chińska agencja kosmiczna.

Według agencji Tianzhou-2 osiągnął stację po ośmiu godzinach od startu z kosmodromu na wyspie Hainan, na Morzu Południowochińskim.

Statek przywiózł na stację m. in. skafandry kosmiczne, aparaturę, zapasy żywności oraz paliwo.

Stacja Tianhe (Niebieska Harmonia) jest już trzecią i największą z dotychczasowych umieszczonych na orbicie okołoziemskiej przez Chiny. Główny moduł stacji znalazł się na orbicie 29 kwietnia.

Rosja i Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu

Chiny były wówczas krytykowane na świecie za niekontrolowany upadek na Ziemię jednego ze stopni rakiety nośnej. Wyrażane były obawy, że może on spaść na teren zamieszkały jednak ostatecznie spadł do Oceanu Indyjskiego.

Chińczycy planują jeszcze 11 startów rakiet do końca przyszłego roku z dwoma dalszymi modułami, wyposażeniem i kolejnymi elementami stacji. Stacja o masie 70 ton ma pomieścić trzyosobową załogę.

Chiny nie uczestniczą w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS głównie z powodu sprzeciwu USA. Amerykanie traktują chiński program kosmiczny podejrzliwie krytykując go za tajność i sugerując, że ma cele militarne.

Chińska sonda wylądowała na Marsie [VIDEO]

Leave a Reply