CBA zatrzymało osiem osób, które miały być zamieszane w korupcję przy zamówieniach dla PGNiG

CBA zatrzymało osiem osób, które miały być zamieszane w korupcję przy zamówieniach dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - downosi PAP. To pracownik zielonogórskiego oddziału spółki oraz siedem osób ze współpracujących firm.

CBA, grafika ilustracyjna, Fot. Grzegorz Michałowski
CBA, grafika ilustracyjna, Fot. Grzegorz Michałowski

CBA zatrzymało osiem osób, które miały być zamieszane w korupcję przy zamówieniach dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – downosi PAP. To pracownik zielonogórskiego oddziału spółki oraz siedem osób ze współpracujących firm.

Zespół prasowy Biura przekazał w poniedziałek, że zatrzymani w ostatnich dniach przez agentów poznańskiej delegatury CBA, to pracownik działu elektrycznego i automatyki w zielonogórskim oddziale PGNiG oraz siedmiu właścicieli i pracowników firm z woj. dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego mazowieckiego oraz łódzkiego.

„To nowe postępowanie Biura i pierwsze zatrzymania w tej sprawie” – zaznaczył zespół.

Według śledczych mieli oni być zamieszani w korupcyjny proceder przy organizowaniu przetargów na rzecz oddziału. Zatrzymany przez CBA pracownik PGNiG od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. miał wejść w nieformalne porozumienie z właścicielami firm.

„Na etapie prowadzonych postępowań przetargowych miał przekazać im istotne informacje z przetargu oraz sztucznie zawyżyć o co najmniej 588 tys. zł wartość zleconych usług” – podał zespół.

Taką kwotę miał przyjąć jako łapówkę pozorując w ramach własnej działalności gospodarczej zapłatę za świadczone na rzecz tych podmiotów rzekome usługi projektowe. Miał wystawić na ten cel nieprawdziwe faktury VAT – wynika z ustaleń śledczych.

Według wstępnych ustaleń CBA taki proceder mógł być prowadzony przez dłuższy czas i stać się stałym źródłem dochodów dla uczestniczących w nim osób.

Zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA pracownik odpowiadał w oddziale za realizację ramowych umów z różnymi firmami na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych. Dotyczyło to przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze – wyjaśnił PAP zespół prasowy Biura.

Śledztwo CBA dotyczy m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w oddziale, działania na szkodę PGNiG i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia przez spółkę mieniem znacznej wartości, a także wytwarzania i posługiwania się nieprawdziwymi fakturami oraz prania pieniędzy.

W nadzorującej postępowanie Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o areszcie wobec jednego z zatrzymanych, pozostałym siedmiu prokurator wyznaczył wolnościowe środki dozoru.

Zespół prasowy CBA zaznaczył, że sprawa nadal rozwija się.

Leave a Reply