Były prezydent Niemiec chce embarga na energię z Rosji. „Dla wolności trzeba czasem zmarznąć”

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck opowiedział się za zupełnym zakończeniem importu nośników energii z Rosji, w tym gazu. W rozmowie z portalem RND bronił swojego stwierdzenia, że "dla wolności trzeba też czasem zmarznąć".

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck opowiedział się za zupełnym zakończeniem importu nośników energii z Rosji, w tym gazu. W rozmowie z portalem RND bronił swojego stwierdzenia, że „dla wolności trzeba też czasem zmarznąć”.

„Należę do tej części społeczeństwa, która mówi, że jeśli nie chcemy walczyć w obronie niewinnych ofiar, to powinniśmy przynajmniej zrobić to, co być może trochę nas zaboli, aby pomóc tym ludziom” – powiedział były prezydent w czwartek w Lipsku podczas rozmowy zorganizowanej przez niemieckie media: „RND vor Ort” i „Leipziger Volkszeitung”.

Podkreślił, że należy do pokolenia, które doświadczyło wielu niedostatków w czasie wojny i w okresie powojennym. „Doświadczyłem też, że od tego nie umiera się od razu” – powiedział.

Gauck zaapelował również do rządu Niemiec o dalsze zwiększanie wsparcia dla Ukrainy. „Niemcy mają szczególną skłonność do obaw, co czasami przejawia się w powściągliwości tam, gdzie nie wolno nam być powściągliwymi” – ocenił. „Kiedy ludzie padają ofiarą przemocy, nie możemy być powściągliwi i musimy szukać wszelkich sposobów, aby im pomóc” – podkreślił.

Odniósł się także do byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Był on bardzo poważnym politykiem, który w niektórych chwilach swojego urzędowania wykazał się ogromną odwagą – podkreślił Gauck. „Tragiczne jest to, że człowiek, który ma zasługi, może stracić pozycję, absolutnie stracić” – stwierdził były prezydent.

Leave a Reply