Były policjant Derek Chauvin skazany na 22,5 roku więzienia za zabicie przestępcy George’a Floyda stawiającego opór podczas aresztowania [VIDEO]

Sąd w Minneapolis w USA wyznaczył w piątek karę 22,5 roku więzienia dla byłego policjanta Dereka Chauvina, skazanego za zabójstwo George'a Floyda. Wymiar kary wykracza o 10 lat poza standardowe ramy wyznaczone dla podobnych spraw.

Sąd w Minneapolis w USA wyznaczył w piątek karę 22,5 roku więzienia dla byłego policjanta Dereka Chauvina, skazanego za zabójstwo George’a Floyda. Wymiar kary wykracza o 10 lat poza standardowe ramy wyznaczone dla podobnych spraw.

„Ten wyrok nie jest oparty na emocjach czy współczuciu (…) ani opinii publicznej” – powiedział sędzia Peter Cahill, ogłaszając wymiar kary. Do wyroku sędzia dołączył 22-stronicowe uzasadnienie oparte na analizie prawnej.

Prokuratura wnioskowała o karę 30 lat więzienia, podczas gdy obrona Chauvina o wyrok w zawieszeniu i zaliczenie dotychczasowego czasu spędzonego w areszcie na poczet kary.

Specjalne instrukcje dla białych odwiedzających miejsce, w którym zginął George Floyd

Wymiar kary jest wyższy od standardowych wytycznych za zabójstwo drugiego stopnia w przypadku niekaranych wcześniej osób; wytyczne te mówią o karze 10,5-15 lat. Sędzia Cahill uznał jednak, że na niekorzyść byłego policjanta przemówiły cztery dodatkowe czynniki, m.in. to, że działał ze szczególnym okrucieństwem, nadużył pozycji władzy i zaufania, a także fakt, że zrobił to na oczach dzieci.

45-letni Derek Chauvin został 20 kwietnia uznany za winnego zabójstwa drugiego stopnia, co oznacza zabójstwo bez premedytacji, lecz zadane w wyniku niebezpiecznych działań, bez liczenia się z życiem i zdrowiem ofiary.

Leave a Reply