Były ordynator oddziału paliatywnego oskarżony o przyjmowanie łapówek od pacjentów

Wielkopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Chodzieży (woj. wielkopolskie) akt oskarżenia za czyny korupcyjne przeciw b. ordynatorowi Oddziału Opieki Paliatywnej szpitala w Poznaniu - podał dział prasowy PK. Postępowanie w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA, Fot. PAP/Marcin Bielecki
CBA, Fot. PAP/Marcin Bielecki

Wielkopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Chodzieży (woj. wielkopolskie) akt oskarżenia za czyny korupcyjne przeciw b. ordynatorowi Oddziału Opieki Paliatywnej szpitala w Poznaniu – podał dział prasowy PK. Postępowanie w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wielkopolski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego w Chodzieży akt

Były ordynator został zatrzymany na „gorącym uczynku” przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w maju 2019 roku chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej. Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy Biura – zaznaczył zespół prasowy CBA.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie osiemnastu przestępstw, w tym przyjmowania korzyści majątkowych, przywłaszczenia i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

„Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu występków i złożył wyjaśnienia korelujące z zebranymi dowodami” – przekazała prokuratura.

Byłemu ordynatorowi z chodzieskiego szpitala, który jest częścią Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugeniusza i Janusza Zeylandów, grozi kara do 8 lat więzienia.

Za łapówki przyjmował pacjentów na oddział

W śledztwie ustalono, że członkowie rodzin, którzy z różnych powodów nie mogli opiekować się osobami starszymi lub wymagającymi stałej opieki, podejmowali starania o umieszczenie takich osób na oddziale opieki paliatywnej. „W tym celu nawiązywali telefonicznie lub osobiście kontakt z ordynatorem” – przekazał dział prasowy PK.

Zaznaczył, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy potwierdził, że lekarz w zamian za łapówki, od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przyjmował pacjentów na oddział lub przedłużał tam ich pobyt pomimo braku podstaw do przyjęcia konkretnego pacjenta na oddział. Ustalano również, że lekarz przyjmował łapówki w sytuacjach, gdy osobie hospitalizowanej trzeba było przedłużyć pobyt na oddziale.

Leave a Reply