Były dowódca NATO: Putin nie może już wygrać tej wojny

Władimir Putin "nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego", musi zrezygnować z przejęcia całej Ukrainy, bo potrzebowałby do tego ponad 500 tys. żołnierzy - ocenił były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hans-Lothar Domroese, cytowany przez portal RND.

Były dowódca NATO: Putin nie może już wygrać tej wojny

Władimir Putin „nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego”, musi zrezygnować z przejęcia całej Ukrainy, bo potrzebowałby do tego ponad 500 tys. żołnierzy – ocenił były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hans-Lothar Domroese, cytowany przez portal RND.

Choć od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę minęły dwa tygodnie, wojska rosyjskie kontrolują niewiele obszarów, a Pentagon szacuje, że Rosja straciła do tej pory około 10 procent swoich zdolności bojowych. „Patrząc na zdjęcia z Ukrainy, (wydaje się, że) 10-procentowe straty w sile bojowej są realistyczne” – powiedział Domroese portalowi Redaktions­Netzwerk Deutschland (RND).

„Rosyjskie wojska nie robią żadnego postępu, nawet w Donbasie wciąż toczą się ciężkie walki”, Rosja nie zdołała również odnotować sukcesów w stolicy – dodał.

Domroese ocenia, że Władimir Putin nie może już wygrać tej wojny: „Nie może osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojennego, rozbrojenia i +denazyfikacji+ Ukrainy”. Kreml musi też, jego zdaniem, zrezygnować z zamiaru przejęcia całej Ukrainy. „Aby zająć kraj, Rosja potrzebowałaby ponad 500 tys. żołnierzy”, a już teraz widać, że Rosja nie będzie w stanie zaopatrzyć wojska w paliwo, żywność i lekarstwa – twierdzi ekspert.

Domroese zakłada, że wojska rosyjskie nie wytrzymają długo. „Rosja musiałaby wysłać wszystkie swoje siły na Ukrainę, a jest wątpliwe, czy Kreml tego chce” – wskazuje. Część rosyjskich żołnierzy stacjonuje także w Syrii, na Białorusi, Kazachstanie i Uzbekistanie, Moskwa musi więc szybko wynegocjować kompromis z Ukrainą – dodaje Domroese.

Leave a Reply