Burmistrz Mariupola: Miasto, jakie znaliśmy, już nie istnieje [VIDEO]

Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji stwierdził, że to położone na południu Ukrainy miasto portowe jest w stanie "blokady humanitarnej" - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji stwierdził, że to położone na południu Ukrainy miasto portowe jest w stanie „blokady humanitarnej” – poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

400 tys. mieszkańców ukraińskiego Mariupola pozostaje w rosyjskiej blokadzie po przerwaniu ewakuacji miasta” – poinformował Bojczenko w ukraińskiej telewizji.

Okupanci, którzy zerwali ewakuacje mieszkańców Mariupola, faktycznie wzięli całe miasto do niewoli” – oznajmił mer Mariupola.

Wojska rosyjskie odcięły wszystkie 15 linii energetycznych doprowadzonych do miasta. Jak powiedział burmistrz, miasto nie ma prądu już od pięciu dni. Nie działa też łączność komórkowa.

W wyniku nasilających się ostrzałów i bombardowań liczba rannych wzrosła do „tysięcy” – dodał Bojczenko.

„Ostrzał trwa praktycznie bez przerwy”

Trudno jest policzyć, ile osób zginęło, ponieważ szósty dzień ostrzał trwa praktycznie bez przerwy – kontynuował burmistrz miasta.

Odnosząc się do miasta, mówił o „ruinach” i „kolosalnych” zniszczeniach. „Mariupol, który znaliśmy, już nie istnieje” – powiedział.

Według mera miasta, rosyjskie wojsko zniszczyło 20 z 50 autobusów, które były przygotowane do transportu ewakuowanej ludności miasta. Informacji tej nie udało się niezależnie zweryfikować. „Do czasu następnej ewakuacji możemy nie mieć już żadnych autobusów” – dodał Bojczenko.

Zaapelował jednocześnie o utworzenie korytarza, którym można z miasta wyprowadzić starszych mieszkańców, kobiety i dzieci.

Sytuacja jest katastrofalna. „Pogarsza się z dnia na dzień”

Jak twierdzi humanitarna organizacja Lekarze bez Granic (MSF), sytuacja w Mariupolu jest katastrofalna. Koordynator MSF na Ukrainie, Laurent Ligozat, powiedział w sobotę agencji informacyjnej AFP, że sytuacja w tym mieście „pogarsza się z dnia na dzień.”

Ludzie w Mariupolu mają „bardzo duże problemy z dostępem do wody pitnej” – dodał Ligozat.

Na sobotę zaplanowano ewakuację cywilnych dzielnic Mariupola. W tym celu Rosja i Ukraina uzgodniły zawieszenie broni. Jednak władze ukraińskie, powołując się na łamanie zawieszenia broni przez Rosję, przerwały operację ewakuacji. Moskwa ze swej strony oskarżyła Kijów o odpowiedzialność za zerwanie zawieszenia broni i oświadczyła, że w sobotę po południu wznowiła „operacje ofensywne” w Mariupolu.

Leave a Reply