Brytyjskie MSZ: Polska miała rację w sprawie intencji Putina

Polska zawsze jasno widziała kwestię Rosji i intencje Putina. Mieliście racje - powiedziała minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss. Zapowiedziała też starania o rozszerzenie sankcji na Rosję i rozliczenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

Zbigniew Rau, Liz Truss, Fot. PAP/Tomasz Gzell
Zbigniew Rau, Liz Truss, Fot. PAP/Tomasz Gzell

Polska zawsze jasno widziała kwestię Rosji i intencje Putina. Mieliście racje – powiedziała minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss. Zapowiedziała też starania o rozszerzenie sankcji na Rosję i rozliczenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji, która przebywa z wizytą w Warszawie podczas konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem podziękowała Polsce za wsparcie udzielane ukraińskim uchodźcom. „Polska zawsze jasno widziała kwestię Rosji i intencje Putina. Mieliście rację” – stwierdziła Truss.

Dodała, że w celu pomocy Ukrainie nakładane są sankcje na Rosję, które – jej zdaniem – cofną gospodarkę tego kraju do czasów sowieckich. „Ale musimy zrobić jeszcze więcej. W czwartek wezwę partnerów NATO i G7 do poszerzenia sankcji o zabronienie rosyjskim statkom wpływania do europejskich portów, dalsze odcinanie Rosji od europejskiego systemu bankowego, zamrożenie aktywów takich jak złoto i zahamowanie importu paliw rosyjskich” – powiedziała Truss.

Szef polskiego MSZ po spotkaniu ze swoją brytyjską odpowiednik podkreślił:

„Odbyliśmy bardzo dobre i potrzebne rozmowy w czasie, kiedy agresja Rosji na Ukrainę zbiera coraz bardziej krwawe żniwo. Wielka Brytania jest naszym bliskim sojusznikiem i oddanym partnerem. (…) Właśnie teraz, kiedy Rosja dopuszcza się zbrodni na bliskim nam i zaprzyjaźnionym narodzie ukraińskim jesteśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii za wsparcie i wzmocnienie naszego bezpieczeństwa” – powiedział minister Rau w oświadczeniu dla mediów po tym spotkaniu.

Rau przypomniał, że obecnie w Polsce przebywa około 700 żołnierzy brytyjskich. „Doceniamy dotychczasowe wysiłki Wielkiej Brytanii, które przyczyniają się do wzmocnienia NATO i liczymy na wsparcie naszych postulatów na tym forum. Na nadchodzącym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, podobnie jak Wielka Brytania, będę apelował o wzmocnienie działań NATO na rzecz wschodniej flanki” – przekazał szef MSZ. I dodał: „Trudno zaprzeczyć, że Rosja prowadzi wojnę w Ukrainie w barbarzyński sposób. Ta wojna kosztuje już życie tysiące cywili w tym dzieci. To powoduje, że Rosja utraciła już całkowicie wszelką wiarygodność. Kraj, który dopuszcza się zbrodni wojennych powinien być wyizolowany na arenie międzynarodowej, ukarany i rozliczony”.

Jak mówił „wraz z Wielką Brytanią opowiadamy się za ostrymi sankcjami wobec Rosji”. „Jeśli nie uda nam się bowiem teraz powstrzymać rosyjskiego reżimu ryzykujemy, że w niedalekiej przyszłości dokona on kolejnych aktów agresji” – zaznaczył polski minister spraw zagranicznych.

Leave a Reply