Brytyjski resort obrony: Rosja może szykować referenda poza Donbasem

Nieprawdziwe twierdzenia szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa o rozszerzeniu operacji wojskowych na obwody chersoński i zaporoski mogą służyć utorowaniu drogi pod referenda w sprawie przyłączenia ich do Rosji - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER USENKO
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER USENKO

Nieprawdziwe twierdzenia szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa o rozszerzeniu operacji wojskowych na obwody chersoński i zaporoski mogą służyć utorowaniu drogi pod referenda w sprawie przyłączenia ich do Rosji – przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

“20 lipca 2022 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja rozszerzyła zakres swojej specjalnej operacji wojskowejpoza samozwańcze Ługańską i Doniecką Republikę Ludową. Ławrow twierdził, że operacja obejmuje teraz dodatkowe obszary, w tym ukraińskie obwody chersoński i zaporoski, co jest wynikiem dostarczenia Ukrainie przez państwa zachodnie broni o większym zasięgu” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

“To prawie na pewno jest nieprawdą. Rosja nie rozszerzyła swojej wojny; utrzymanie długoterminowej kontroli nad tymi obszarami było prawie na pewno pierwotnym celem inwazji. Rosja dokonała inwazji na te tereny w lutym, a władze okupacyjne publicznie dyskutowały o perspektywach przeprowadzenia legalnych, niezależnych referendów co najmniej od połowy marca. Istnieje realna możliwość, że Ławrow wygłosił te uwagi, aby utorować drogę do przeprowadzenia referendów na okupowanych terytoriach poza Ługańskiem i Donieckiem” – wskazano.

Przekazano również, że w Donbasie rosyjskie działania ofensywne na niewielką skalę nadal koncentrują się na osi Bachmutu, ale osiągają minimalne postępy.

Leave a Reply