Brytyjska Izba Gminu zbierze się w piątek i sobotę, by oddać hołd zmarłej królowej

Brytyjska Izba Gminu zbierze się w piątek i - co jest wyjątkową sytuacją - w sobotę, aby oddać hołd zmarłej w czwartek po południu królowej Elżbiecie II.

Portret Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, Fot. EPA/MICK TSIKAS
Portret Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, Fot. EPA/MICK TSIKAS

Brytyjska Izba Gminu zbierze się w piątek i – co jest wyjątkową sytuacją – w sobotę, aby oddać hołd zmarłej w czwartek po południu królowej Elżbiecie II.

Jak poinformowano, posiedzenie Izby Gminu, podczas którego posłowie wyłącznie będą oddawać hołd królowej, zacznie się piątek w południe i potrwa do godz. 22, i kontynuowane będzie w sobotę, również do godz. 22.Na początku sobotniego posiedzenia posłowie złożą przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III.

W piątki posiedzenia Izby Gminu zazwyczaj się nie odbywają, gdyż jest to dzień, który posłowie tradycyjnie spędzają w swoich okręgach wyborczych, a posiedzenia w soboty są zupełnie wyjątkową sytuacją. Po raz ostatni miało to miejsce w październiku 2019 r. z powodu głosowania nad umową o warunkach brexitu, a jeszcze wcześniej – w 1982 r. po wybuchu wojny o Falklandy.

“Dla nas wszystkich królowa była stale obecna w naszym życiu – tak znajoma jak członek rodziny, a jednocześnie wywierająca spokojny i stabilizujący wpływ na nasz kraj. Większość z nas nigdy nie zna chwili, w której by jej nie było. Jej śmierć to nie tylko tragedia dla rodziny królewskiej, ale także straszna strata dla nas wszystkich” – oświadczył spiker Izby Gminu Lindsay Hoyle.

Leave a Reply