Brexitowa Wojna o Kanał La Manche!

Unia Europejska usłyszała od Lorda Davida Frosta, że ma "trzymać łapy z daleka od Kanału La Manche".

Lord David Frost i Michel Barnier
Lord David Frost i Michel Barnier

Unia Europejska usłyszała od Lorda Davida Frosta, że ma „trzymać łapy z daleka od Kanału La Manche”.

Pojawiły się również zarzuty, że UE próbuje torpedować kandydaturę byłego ministra handlu międzynarodowego, Liama ​​Foxa, przed objęciem stanowiska nowego dyrektora Światowej Organizacji Handlu.

Liam Fox - były minister handlu zagranicznego UK
Liam Fox – były minister handlu zagranicznego UK

 

Żądanie, aby UE sprawowała władzę nad kanałem La Manche, zostało wyartykułowane podczas negocjacyj w sierpniu. Dałoby to Brukseli i Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości kontrolę nad linią biegnącą przez Kent do stacji St Pancras w Londynie.

Od dziesiątków lat Kanał La Manche zarządzany na podstawie dwustronnej umowy między Wielką Brytanią a Francją opisanej w traktacie z Canterbury.

 

Boris Johnson -premier UK
Boris Johnson -premier UK

W rozmowie z Sunday Express rzeczniczka rządu powiedziała: „Wprowadziliśmy szereg solidnych środków, aby zapewnić ciągłość usług w tunelu pod koniec okresu przejściowego, a obecnie trwają dyskusje z Francją odnośnie zawarcia długoterminowych umów, które zapewnią operatorom długoterminową pewność. Wszelkie umowy dwustronne muszą w pełni szanować status Wielkiej Brytanii jako niezależnego, suwerennego państwa – nigdy nie zgodzimy się na żądania dostosowania się do prawa UE ani nie zgodzimy się, by UE miała coś do powiedzenia”.

Leave a Reply