Boris Johnson z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Złożył Ukrainie nową ofertę

Brytyjski premier Boris Johnson podczas piątkowej, niezapowiadanej wcześniej wizyty w Kijowie zaoferował Ukrainie szeroko zakrojony program szkoleniowy, dzięki któremu w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy.

Boris Johnson (L), Wołodymyr Zełenski (P), Fot. Twitter
Boris Johnson (L), Wołodymyr Zełenski (P), Fot. Twitter

Brytyjski premier Boris Johnson podczas piątkowej, niezapowiadanej wcześniej wizyty w Kijowie zaoferował Ukrainie szeroko zakrojony program szkoleniowy, dzięki któremu w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy.

Brytyjski premier Boris Johnson złożył w piątek niezapowiadaną wcześniej wizytę w Kijowie, podczas której spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zaoferował szeroko zakrojony program szkolenia ukraińskich sił zbrojnych.

Jak przekazał w wydanym komunikacie brytyjski rząd, w ramach programu w trakcie 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy. Każdy żołnierz spędziłby na szkoleniu trzy tygodnie, ucząc się umiejętności bojowych przydatnych na linii frontu, a także przeszedłby podstawowe szkolenie medyczne, szkolenie w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz obchodzenia się z materiałem wybuchowym.

Program miałby być swego rodzaju kontynuacją Operacji Orbital, czyli prowadzonego od 2015 r. przez Wielką Brytanię programu szkolenia ukraińskich sił zbrojnych, który do czasu rosyjskiej napaści przeszło 22 tys. żołnierzy. Teraz jednak szkolenia odbywałyby się poza granicami Ukrainy. Jak wyjaśnił brytyjski rząd, szkoleniami kierowałaby Wielka Brytania, ale jeśli Ukraina zaakceptuje tę propozycję, do goszczenia programu zaproszone byłyby inne kraje.

„Moja dzisiejsza wizyta, w środku tej wojny, ma na celu wysłanie jasnego i prostego przesłania do narodu ukraińskiego: Wielka Brytania jest z wami i będziemy z wami, dopóki ostatecznie nie zwyciężycie” – oświadczył Johnson.

„Dlatego też zaproponowałem prezydentowi Zełenskiemu nowy program szkolenia wojskowego, który może zmienić oblicze tej wojny – wykorzystując najpotężniejszą z sił, ukraińską determinację do zwycięstwa. Dwa miesiące po mojej ostatniej wizycie ukraiński zapał, determinacja i odporność są silniejsze niż kiedykolwiek i wiem, że ta niezłomna determinacja wytrwa dłużej niż puste ambicje prezydenta (Rosji Władimira) Putina” – dodał brytyjski premier.

To druga wizyta Johnsona na Ukrainie od momentu rosyjskiej napaści na ten kraj. Po raz pierwszy odwiedził on Kijów w kwietniu. Stał się on wówczas pierwszym przywódcą któregokolwiek z krajów grupy G7, który pojechał na Ukrainę, choć jeszcze wcześniej zrobili to premierzy Polski, Czech i Słowenii – Mateusz Morawiecki, Petr Fiala i Janez Jansza. Piątkowa wizyta Johnsona odbyła się dzień po tym, gdy wizytę w stolicy Ukrainy złożyli przywódcy trzech największych państw Unii Europejskiej – kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi – oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Zełenski o wizycie Johnsona: wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii solidne i zdecydowane

Wiele dni wojny dowiodło, że wsparcie dla Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii jest solidne i zdecydowane – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego dnia do Kijowa przybył z niezapowiedzianą wizytą brytyjski premier Boris Johnson.

„Wiele dni tej wojny dowiodło, że wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii jest solidne i zdecydowane. Cieszę się, że znów spotykam w Kijowie wspaniałego przyjaciela naszego kraju Borisa Johnsona” – napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

Wspólna wizja zwycięstwa

Mamy z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem wspólną wizję tego, jak kroczyć ku zwycięstwu – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tego dnia po raz drugi od początku rosyjskiej inwazji do Kijowa przybył szef brytyjskiego rządu.

Zełenski poinformował podczas wystąpienia dla mediów, że podczas spotkania z Johnsonem szczegółowo omówiono sytuację na froncie, a także możliwości obrony Ukrainy przed rosyjskimi siłami.

Mamy wspólną wizję tego, jak kroczyć ku zwycięstwu. Bo właśnie taki wynik potrzebny jest Ukrainie – zwycięstwo naszego państwa” – dodał.

Przekazał, że rozmawiał też z Johnsonem o konieczności zwiększenia dostaw ciężkiego uzbrojenia. Jak podkreślił, najważniejszym obecnie jest zagwarantowanie Ukrainie obrony przeciwlotniczej. „Zaczęliśmy kroczyć w tym kierunku” – zapewnił.

Prezydent ocenił, że pomoc w obronie przed rosyjskimi rakietami powinna być priorytetem dla ukraińskich partnerów.

Poruszono też temat ukraińskich potrzeb finansowych i gospodarczych. Zełenski podkreślił, że na Ukrainie w związku z bombardowaniami obiektów naftowych jest deficyt paliwa. Rozmawiano również o przygotowaniach do sezonu grzewczego. Zełenski podziękował Johnsonowi za gotowość pomocy.

Strony omówiły także m.in. kwestię wzmocnienia sankcji na Rosję i temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Brytyjski premier w Kijowie: rozumiem, dlaczego nie możecie iść na kompromis z Rosją

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w piątek w Kijowie, że rozumie, dlaczego Ukraina nie może pójść na kompromis z Rosją. Ocenił, że wojska rosyjskie znajdują się pod ogromną presją i ponoszą ciężkie straty.

„Będziemy nadal, tak jak od początku, zapewniać potrzebny sprzęt wojskowy – a teraz, oczywiście, także szkolenia, które mogą być konieczne, aby obsługiwać ten nowy sprzęt – tak abyście wy, naród ukraiński, ukraińskie siły zbrojne, byli w stanie zrobić to, czego, jak sądzę, pragną Ukraińcy, a mianowicie wypędzić agresora z Ukrainy” – powiedział Johnson na konferencji prasowej z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Leave a Reply